Matki mogą się już ubiegać o pieniądze

Program „Mama 4 plus” wszedł w życie. Od dziś kobiety oraz mężczyźni po osiągnięciu wieku emerytalnego mogą ubiegać się o rodzicielskie świadczenia uzupełniające. Danina ma zapewnić niezbędne środki utrzymania osobom, które zrezygnowały z aktywności zawodowej ze względu na wychowywanie co najmniej czworga dzieci.

Emerytura dla matek z minimum czwórką dzieci to kwota 1 100 zł. O świadczenie mogą się ubiegać kobiety, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny, czyli 60 lat.

– To jest najniższa kwota emerytury, czyli jeżeli ktoś nie miał żadnych dochodów, dostanie  1 100 złotych brutto. Jeżeli ktoś natomiast miał bardzo niską emeryturę, np. 500 zł, to będzie miał dopłacone do 1 100 złotych brutto – mówi Iwona Kowalska-Matis, rzecznik prasowy dolnośląskiego oddziału ZUS.

Świadczenie przysługuje także ojcom po ukończeniu przez nich 65. roku życia.

– Ojcowie również mogą się ubiegać o takie świadczenie w sytuacji, gdy np. żona zmarła i to ojciec się opiekował dziećmi. Lub też kiedy matka porzuciła swoje dzieci i ojciec przejął na siebie ich wychowanie – informuje rzeczniczka.

Osoby, ubiegające się o przyznanie matczynej emerytury, muszą wypełnić wniosek udostępniony przez ZUS i oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej i majątkowej.

– Można do nas przyjść, wypełnić wnioski, można taki wniosek pobrać sobie ze strony. Trzeba też zgromadzić dokumenty, m.in. wszystkie akty urodzenia dzieci lub jeżeli były dzieci przysposobione to do tego również stosowne dokumenty i wykazać swoje dochody, jeżeli takowe się miało – dodaje rzeczniczka – W każdej naszej placówce są konsultanci, którzy już dużo wcześniej zostali przeszkoleni, bo te druki nie są takie łatwe do wypełnienia. Ja zapraszam do najbliższej placówki, żeby spotkać się z konsultantem, który we wszystkim pomoże – zachęca Iwona Kowalska-Matis.

Matczyne emerytury będą przysługiwały od pierwszego dnia miesiąca, w którym prezes ZUS lub Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wyda decyzję o jego przyznaniu. Na wydanie decyzji ma 30 dni od momentu zaakceptowania wniosku. Głównym założeniem programu „Mama 4 plus” jest zachęcenie Polek do rodzenia dzieci. Polskie społeczeństwo jest coraz starsze, co powoduje, że gospodarka rozwija się wolniej.

Dodaj komentarz