Maseczki dla ósmoklasistów z gminy Chojnów

Wójt gminy Chojnów zdecydował o zakupie maseczek FFP2 dla uczniów klas ósmych, którzy w dniach 25-27 maja będą pisać egzaminy ósmoklasisty.

– W tym roku do egzaminów przystąpi 67 uczniów sześciu szkół podstawowych z naszej gminy. Leży nam na sercu bezpieczeństwo zarówno młodzieży, jak i grona pedagogicznego, dlatego chcemy przekazać do szkół maseczki typu FFP2, które wykazują wysoką efektywność filtracji i tym samym zapewniają wyższe bezpieczeństwo i ochronę przed zakażeniem koronawirusem – mówi wójt Andrzej Pyrz.

Coroczny egzamin kończący naukę w szkole podstawowej jest ważnym wydarzeniem w życiu uczniów. Sprawdza on wiedzę i umiejętności zdobyte podczas ośmiu nauki w szkole. Jest też powodem wielu starań i stresów, gdyż od końcowego rezultatu zależy w dużej mierze dalsza przyszłość edukacyjna uczniów, bowiem wyniki egzaminów przeliczane są na punkty rekrutacyjne do szkół średnich. W tym roku szkolnym ze względu na trwającą od połowy października naukę zdalną Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadziło zmiany w wymaganiach egzaminacyjnych i nieznacznie je ograniczyło.

Tegoroczne egzaminy ósmoklasisty odbędą się:

– 25 maja 2021 roku o godz. 9.00 – sprawdzian wiedzy z języka polskiego, który potrwa 120 minut,
– 26 maja 2021 roku o godz. 9.00 – egzamin z matematyki trwający 100 minut,
– 27 maja 2021 roku o godz. 9.00 młodzież przez 90 minut będzie pisać test z wybranego języka obcego nowożytnego.

Egzaminy odbędą się stacjonarnie w szkołach, w reżimie sanitarnym, tzn. obowiązkowa dezynfekcja, dystans społeczny 1,5 m oraz stosowanie maseczek.

Od 27 lutego Ministerstwo Zdrowia wprowadziło obowiązek zasłaniania ust i nosa wyłącznie przy użyciu masek. Powszechnie stosowane chirurgiczne maseczki jednorazowe wg opinii specjalistów powinny być wymieniane co kilkadziesiąt minut. Bezpieczniejszym rozwiązaniem są maski FFP2, określane jako przeciwpyłowe lub antysmogowe. Dokładnie przylegają do nosa i charakteryzują się wysoką skutecznością przeciwdrobnoustrojową na poziomie 94%. Są one rekomendowane jako optymalne rozwiązanie dla zwykłych użytkowników.

Zakupione z budżetu gminy Chojnów maseczki FFP2 trafią go gminnych szkół podstawowych już w połowie maja.

Dodaj komentarz

*

code