Mammobusy przyjadą do mieszkańców powiatu

Fot. ilustracyjna

W styczniu mieszkanki trzech miejscowości na terenie powiatu legnickiego będą mogły skorzystać z bezpłatnego badania mammograficznego. Pierwsza okazja już dziś w Miłkowicach, a kolejne – w Legnickim Polu oraz Chojnowie.

Dlaczego warto skorzystać z okazji i odwiedzić mammobus? – pytają władze powiatu, zachęcając panie, by zadbały o swoje zdrowie, zanim będzie za późno. Badanie jest bezbolesne i trwa zaledwie kilka minut, a potrafi wykryć już najmniejsze zmiany, które można wyleczyć.

Jak przygotować się do badania? Tego dnia nie powinno się używać balsamów, kremów ani dezodorantów z talkiem. W trakcie badania wykonywane są dwa zdjęcia każdej piersi. Ucisk piersi podczas badania jest całkowicie bezpieczny. Radiolog umieszcza pierś na stoliku aparatu mammograficznego, dociska pierś płytką z przejrzystego tworzywa i unieruchamia ją, po czym wykonuje zdjęcie mammograficzne. Taki ucisk piersi zmniejsza dawki promieniowania rentgenowskiego oraz pozwala na uzyskanie wyraźnego obrazu prawidłowych struktur sutka i ewentualnych zmian.

Aby wykonać bezpłatnie mammografię w ramach programu, wystarczy zgłosić się do jednej z placówek, które realizują program. Informacje o placówkach realizujących program dostępne są w oddziałach wojewódzkich NFZ. Badanie można również wykonać w mobilnych mammobusach. Takie mammobusy staną na terenie naszego powiatu. Kiedy i gdzie?

Już dziś, 7 bm., mammobus zawitał na teren przy Gminnym Ośrodku Zdrowia (ul. II Armii Wojska Polskiego 77) i czeka na zainteresowanych od godz. 9 do 17. 13 stycznia badanie będzie można przejść w Legnickim Polu (Gminna Przychodnia Zdrowia przy ul. Klasztornej 20), także w godz. 9-17. Z kolei 29 stycznia skorzystać będą mogli chojnowianie. Tam mammobus pojawi się o godz. 13 przy Szkole Podstawowej przy ul. Reymonta 1.

Dodaj komentarz

*

code