Mały kleszcz – duży problem. Kto powinien się zaszczepić?

Kleszcze przenoszą chorobę zwaną kleszczowym zapaleniem mózgu. Aby uchronić się przed jej skutkami warto rozważyć szczepienie ochronne.

Kleszczowe zapalenie mózgu powodują kleszcze, które przenoszą wirus KZM. W Polsce jego nosicielem jest najczęściej gatunek kleszcza pospolitego, na którego można się natknąć w trawach, zaroślach i podmokłych lasach liściastych. Aktywny jest szczególnie w maju i czerwcu oraz wrześniu i październiku. Jego ukłucie może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia.

– Kleszczowe zapalenie mózgu w pierwszej fazie objawia się gorączką, której towarzyszą stany przypominające przeziębienie lub grypę – mówi Jolanta Węgierska-Januszkiewicz, lekarz pediatra w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych. – Następnie objawy ustępują, po czym ponownie pojawia się gorączka, a wirus zaczyna atakować i uszkadzać nasz układ nerwowy. Równolegle mogą wystąpić również bóle głowy, mięśni i stawów, nudności, wymioty, drgawki, zaburzenia równowagi. Dlatego, jeśli wiemy, że ukąsił nas kleszcz, nie powinniśmy bagatelizować żadnych objawów klinicznych – podkreśla.

Kleszczowe zapalenie mózgu w lekkiej postaci jest całkowicie wyleczalne. Leczenie polega na przyjmowaniu leków przeciwzapalnych, przeciwgorączkowych i przeciwdrgawkowych oraz rehabilitacji. W ciężkich postaciach tej choroby może dojść do niedowładów, porażenia czy zaniku mięśni, a w ostatnim stadium – nawet do śmierci.
Szczepionka przeciw KZM wytworzy w organizmie przeciwciała zapobiegające rozwoju choroby.

– Szczepienia zalecane są szczególnie osobom, które przebywają przez dłuższy czas na polach, łąkach i terenach leśnych, zarówno pracującym w takim otoczeniu, jak i młodzieży, uczestniczącej w koloniach czy obozach – wymienia Jolanta Węgierska-Januszkiewicz. – Dzieci szczepimy już od drugiego roku życia. Do szczepienia przeciw KZM kwalifikuje lekarz pierwszego kontaktu.

Szczepionka przeciw KZM jest bezpieczna. Podaje się ją domięśniowo w ramię, w trzech dawkach: pierwszą pacjent przyjmuje w dowolnym momencie, drugą – około miesiąca po pierwszej, a trzecią – 12 miesięcy po drugiej. Po trzech latach warto przyjąć również tzw. dawkę przypominającą. Warto dodać, że pełną odporność zyskuje się już po drugim szczepieniu.

W Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych szczepienie można wykonać po konsultacji lekarskiej. Jedna dawka dla osoby dorosłej kosztuje 135 zł, a dla dziecka do 16. roku życia – 130 zł.  Informacje można uzyskać pod numerem telefonu 76 746 08 55 lub u lekarza pierwszego kontaktu.

Źródło: PCUZ

Dodaj komentarz