Maluchy od sportów ekstremalnych (WIDEO)

Tuż po wykluciu, skaczą z urwistego klifu z wysokości 40 piętra. 90% piskląt zderzenie z ziemią przeżywa bez szwanku. Mowa o gatunku gęsi o nazwie bernikla białolica, której dorosłych przedstawicieli wraz z puchatymi pisklętami, możemy oglądać w Parku Wrocławskim.

Bernikla białolica jest gatunkiem, który w warunkach naturalnych zamieszkuje na półkuli północnej, także w Polsce, gdzie jest pod ścisłą ochroną.

– Gniazdo zakłada wysoko, często ponad sto metrów nad poziomem wody. Buduje je bezpośrednio na półce skalnej. Ciekawostką jest fakt, że pisklęta tuż po wykluciu i obeschnięciu, wykonują skok z wysokości 40. piętra, obijając się po drodze o skały – mówi Sergiusz Owczarek, opiekun ptaków w Parku Wrocławskim.

Młode bernikle swoją odwagą przypominają entuzjastów sportów ekstremalnych, którzy uprawiają tzw. base jumping. Sportowcy, rządni adrenaliny, ubrani w specjalne stroje, podobnie jak wspomniane ptaki skaczą z dużych wysokości. Ludzie czynią to dla przyjemności, zaś bernikle w ten sposób adaptują się do otaczającego je środowiska.

To jednak nie koniec ciekawostek, dotyczących gatunku, którego pisklęta niedawno wykluły się w Parku Wrocławskim.

– To ciekawe ptaki, jeśli chodzi o funkcjonowanie związków. Jest u nich coś takiego, jak pary narzeczeńskie. Ptaki dobierają się w pary, a do lęgów przystępują dopiero po dwóch a nawet trzech latach – mówi Agata Bończak, dyrektor Centrum Edukacji Przyrodniczej w Lubinie.

Cztery młode wraz z rodzicami, można podziwiać w Parku Wrocławskim w Lubinie, w wolierze sąsiadującej z domem słynnej już gęsi gęgawy i białego pawia z rodziną.

Więcej szczegółów w materiale video:

Dodaj komentarz