296 dzieci urodziło się w minionym roku w złotoryjskim szpitalu. To o 49 mniej niż w roku 2017. Antoni i Maja to imiona, które w ostatnich dwunastu miesiącach rodzice najchętniej wybierali dla swoich pociech, wśród których dominowali chłopcy…
Urząd Stanu Cywilnego odnotował po raz kolejny mniejszą liczbę nowo narodzonych dzieci w porównaniu z rokiem wcześniejszym. W 2018 wystawił tylko 296 aktów urodzeń dla maluchów, które przyszły na świat w złotoryjskim szpitalu – o 49 mniej w stosunku do roku 2017. Było wśród nich 157 chłopców i 139 dziewczynek. Placówka przy pl. Reymonta zarejestrowała też w księgach stanu cywilnego 71 dzieci złotoryjan, które narodziły się poza granicami kraju. Najczęściej w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Chłopcom najczęściej nadawano imię Antoni (13 razy), Aleksander (12), Mikołaj i Szymon (po 7 raz) oraz Michał (6). Dla dziewczynek rodzice najchętniej wybierali: Maja (9), Julia (7), Zofia (7), Oliwia (7) i Milena (6).
Dużo lepiej wyglądają ubiegłoroczne statystki pod względem liczby zawieranych małżeństw, których w porównaniu z rokiem 2017 było wyraźnie więcej. Na 168 ślubów odnotowanych w aktach stanu cywilnego 86 odbyło się tylko w świątyniach przed duchownymi, pozostałych 80 to ceremonie poprowadzone przez kierownika USC lub burmistrza Złotoryi, który związał węzłem małżeńskim 21 par. Śluby cywilne dwukrotnie miały miejsce poza urzędem – raz na zamku Grodziec, a raz w hotelu Qubus. W związek małżeński wstąpiło 128 kawalerów, 127 panien, 33 rozwodników, 30 rozwiedzionych kobiet, 6 wdów i 2 wdowców.
Piętnaście małżeństw było zawieranych granicami kraju. 7 złotoryjanek wyszło za Niemców, w tym 6 na terenie Niemiec, a jedna w Holandii. Dwie panie wzięły ślub z Włochami w ojczyźnie południowców. Był też w ubiegłym roku złotoryjanin, który ożenił się na antypodach z Australijką. USC w Złotoryi zarejestrował również 5 małżeństw, które złotoryjanie zawierali z innymi obywatelami Polski, tyle że za granicą: w Niemczech (3 razy), Wielkiej Brytanii (1) i Grecji (1).
Niestety, przybyło natomiast aktów zgonów. W 2018 r. USC wystawiał je 319 razy. To osoby, które zmarły na terenie naszego miasta, gminy wiejskiej Złotoryi oraz gmin Pielgrzymka i Zagrodno. Do tego trzeba doliczyć 13 złotoryjan, którzy umarli za granicą i dla których złotoryjscy urzędnicy sporządzili tzw. umiejscowione akty zgonu.
Jeśli chodzi o jubileusze małżeńskie, czyli złote i diamentowe gody, to w zeszłym roku obchodziło w zeszłym roku 39 par. Nie tylko w samej Złotoryi, ale także w trzech innych gminach należących do powiatu.