W lubińskim ratuszu dyskutują o kolejowych kryzysach

Historycy i pasjonaci rozmawiają w lubińskim ratuszu na temat kolei i transportu. Poruszane zagadnienia dotyczą przeszłości, ale mogą mieć wpływ na przyszłość. Organizatorami konferencji „A jednak kolej!” są Muzeum Historyczne w Lubinie, Wrocławski Oddział IPN, Muzeum Śląskie w Katowicach oraz Instytut Historyczny Uniwersytetu Wrocławskiego.

Po raz drugi konferencja odbywa się w Lubinie. Jej tematem jest działalność transportu kolejowego w trudnych z wielu powodów czasach.

– Na tę konferencję do Lubina zjeżdżają ludzie z całej Polski. W ubiegłym roku to ciekawe spotkanie znalazło tutaj swoje miejsce. Mamy propozycję, aby pasjonaci kolei przyjeżdżali do naszego miasta przez najbliższe pięć lat. Poruszane zagadnienia dotyczą kolei w czasie kryzysów gospodarczych czy wojen. Jedna z prelekcji dotyczy powstania kolei w Lubinie, także zapraszamy do udziału wszystkich mieszkańców, a za jakiś czas relacja z tego wydarzenia ukaże się w formie papierowej – wyjaśnia Marek Zawadka, dyr. Muzeum Historycznego w Lubinie.

Udział w konferencji jest bezpłatny. Organizatorzy zapraszają mieszkańców regionu do dyskusji. Obrady trwają w środę i w czwartek.

– W swojej prelekcji poruszam sytuację kolei w latach 80. minionego wieku. Wówczas pociągi jeździły, ale kolej miała swoje liczne bolączki. Wiele problemów, które zaczęły się w tamtym czasie można przenieść na współczesny grunt – mówi dr Dawid Keller z Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Konferencja to płaszczyzna dla badaczy historii do wymiany poglądów, a jednocześnie mogą dzięki temu znaleźć wspólnie rozwiązania dla poruszanych problemów.

– Tutaj także poznajemy to co badamy. Te spotkania dały nam podstawy do tego, aby nie traktować transportu w sposób czysto techniczny, ale jako czynnik budujący społeczeństwo i zmieniający to społeczeństwo. Jako historycy przyglądamy się temu co działo się w przeszłości. W czasie ostatnich 200 lat te kryzysy, o których rozmawiamy były powszechne. Były takie lokalne i te, które się działy na globalna skalę. Spoglądamy jak próbowano sobie z nimi radzić i dzięki temu możemy uzyskać wiedzę, jakich błędów uniknąć – dodaje dr Keller.

Konferencję zorganizowało Muzeum Historyczne w Lubinie, Wrocławski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum Śląskie w Katowicach oraz Instytut Historyczny Uniwersytetu Wrocławskiego.

Program konferencji

Dodaj komentarz