Lubiński samorząd nagrodzony za swoje programy zdrowotne

Powiat lubiński otrzymał nagrodę za dwa ze swoich programów prozdrowotnych. W ogólnopolskim konkursie Zdrowy Samorząd zdobył tytuł Zdrowego Powiatu.

Fot. FB starosty lubińskiego

– W trzeciej edycji konkursu Zdrowy Samorząd rada konsultacyjna przyznała nagrody jednostkom samorządu terytorialnego, które przygotowały oraz zrealizowały m.in. programy skutecznie wspierające zapobieganie różnym schorzeniom, w tym chorobom cywilizacyjnym – mówi Wojciech Kuta, redaktor naczelny magazynu „Rynek Zdrowia” i portalu rynekzdrowia.pl, które wraz z Portalem Samorządowym zorganizowały konkurs. – Wszyscy doskonale wiemy, jakie znaczenie ma odpowiednio prowadzona profilaktyka, dlatego inicjatywy zmierzające do poprawy zdrowia i jakości życia mieszkańców mają nieocenioną wartość – dodaje.

W tegorocznej, trzeciej edycji konkursu gminy, powiaty i województwa z całego kraju zgłosiły aż 135 programów zdrowotnych. Nagrody zostały przyznane w trzech kategoriach: Zdrowa Gmina, Zdrowy Powiat, Zdrowe Województwo. W swojej kategorii powiat lubiński został wyróżniony wraz z powiatami tczewskim i polickim. Nagrodę zdobył za dwa ze swoich programów prozdrowotnych: profilaktykę próchnicy zębów u dzieci oraz edukację z zakresu pierwszej pomocy dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych „Uczymy się ratować życie – pierwsza pomoc przedmedyczna”.

– Te zadania realizujemy ze środków własnych. Oba wspomniane programy cieszyły się szczególnie dużą popularnością. Jeśli chodzi o wykrywanie próchnicy zębów, przebadaliśmy 7 tysięcy dzieci. Zaś w szkoleniach z pierwszej pomocy wzięło udział ponad 2 tysiące młodzieży – mówi starosta lubiński Adam Myrda. – Dzięki tym programom uzyskaliśmy statuetkę. To cieszy i pokazuje, że kierunek, który obrał samorząd, jest prawidłowy. Zdrowie jest najważniejsze – dodaje.

Oprócz dwóch projektów wyróżnionych w konkursie Zdrowy Samorząd powiat lubiński realizował w ostatnich latach (od 2016 do 2019) również kilka innych programów zdrowotnych. Dotyczyły one m.in.: szczepień profilaktycznych przeciwko grypie dla mieszkańców po 65. roku życia, profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, profilaktyki i wczesnego wykrywania osteoporozy – badania densytometryczne dla kobiet w wieku 45-65 lat, wczesnego wykrywania raka prostaty u mężczyzn w wieku 50-65 lat oraz działań psychoedukacyjnych, profilaktyki i wczesnego wykrywania chorób otępiennych wśród mieszkańców po 55. roku życia.

– Niestety obecnie nie wszystkie programy możemy realizować, ponieważ ze względu na epidemię koronawirusa są pewne obostrzenia. Natomiast nie zrezygnujemy z tych programów i będziemy je kontynuować, gdy będzie taka możliwość – zapewnia starosta Myrda.

Tegoroczni laureaci konkursu Zdrowy Samorząd

Zdrowa Gmina

  • Urząd Miasta Gdynia – za realizację „Programu polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki i leczenia nadwagi i otyłości w populacji młodzieży w Gminie Miasta Gdyni na lata 2018-2020”
  • Urząd Miasta Poznań za realizację programu „Punkt Profilaktyki Intymnej – 24 h”
  • Urząd Miasta Kielce za realizację „Programu profilaktyki zakażeń pneumokokowych”

Zdrowy Powiat

  • Starostwo Powiatowe w Lubinie za realizację „Programu profilaktyki próchnicy zębów u dzieci z powiatu lubińskiego” oraz za program edukacyjny z zakresu pierwszej pomocy dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu lubińskiego „Uczymy się ratować życie – pierwsza pomoc przedmedyczna”
  • Starostwo Powiatowe w Policach za realizację kampanii społecznej – wsparcie dla osób z zaburzeniami psychicznymi „Chore słowa i Ja” (edycja 2017, 2018 i 2019)
  • Starostwo Powiatowe w Tczewie za realizację programu „Eliminowanie zdrowotnych czynników ryzyka, występujących w miejscu pracy, na obszarze powiatu tczewskiego”

Zdrowe Województwo

  • Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego za realizację programu „Wolontariat szpitalny”
  • Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego za realizację „Śląskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2019-2022”
  • Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego za „Regionalny Program Zdrowotny w zakresie profilaktyki chorób układu oddechowego dla pracowników zawodowo narażonych na działanie pyłu zwłókniającego” oraz za Regionalny Program Zdrowotny pod nazwą „Zapobieganie ciężkim zapaleniom płuc u chorych onkologicznych z najczęstszymi nowotworami litymi i hematologicznymi”
  • Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego za program „Badanie przesiewowe słuchu u młodzieży klas szóstych szkoły podstawowej – Hej słyszysz???”

W głosowaniu internautów najwięcej – aż 1506 głosów – zdobyło Miasto Lublin, które otrzymało statuetkę Zdrowy Samorząd za „Program profilaktyczny wczesnego wykrywania wad wzroku i zeza u uczniów klas II szkół podstawowych na terenie Miasta Lublin”.

Dodaj komentarz