LUBIN/REGION. Wykonają tysiące bezpłatnych badań

MCZMiedziowe Centrum Zdrowia przez najbliższe dwa lata będzie badać bezpłatnie, profilaktycznie mieszkańców, sprawdzając ich jelita. Dzięki ministerialnym oraz unijnym pieniądzom, wykona dodatkowo około 5,5 tysiąca kolonoskopii. – Jest to duża szansa dla mieszkańców. Dzisiaj rak jelita grubego to drugi rak, jeżeli chodzi o śmiertelność, więc wczesne wykrywanie oraz diagnostyka są bardzo ważne – mówi prezes MCZ Piotr Milczanowski.

Co roku w Miedziowym Centrum Zdrowia wykonywanych jest 3 tysiące kolonoskopii w ramach normalnej działalności, diagnostyki, profilaktyki i leczenia. Przez najbliższe dwa i pół roku w przychodniach tej lecznicy dodatkowo przeprowadzonych zostanie jeszcze 5,5 tysiąca takich badań: 2,5 tysiąca w ramach ministerialnego programu profilaktyki jelita grubego i 3 tysiące ze środków unijnych.

– Badania w ramach programu ministerialnego już ruszyły, natomiast ze środków unijnych rozpoczną się 1 października. Jest to bowiem taki ogrom badań, że musimy dokupić sprzęt i przystosować jedno pomieszczenie, żeby się z tego zadania wywiązać – dodaje prezes Milczanowski. – Realizacja tych dwóch programów równocześnie to dla nas organizacyjnie olbrzymie wyzwanie, ale z drugiej strony jest to bardzo dobra sytuacja, bo programy się uzupełniają. Jeden jest dedykowany dla ludzi w pewnym wieku, a drugi dla osób z pewnego terytorium – wylicza.

Za pieniądze z programu ministerialnego, który realizowany jest tutaj kolejny raz, przebadane zostaną osoby w wieku 50-65 lat oraz nieco młodsi, od 40. do 65. roku życia, jeśli należą do grupy ryzyka, czyli jeżeli ktoś w rodzinie, rodzice, rodzeństwo lub dzieci, chorował na raka jelita grubego. Ponadto przebadane mogą zostać także osoby wieku 25-65 lat, pochodzące z rodziny HNPCC lub FAP. W tym przypadku jednak konieczne jest skierowanie z poradni genetycznej. Do badań nie kwalifikują się osoby, które miały wykonywaną kolonoskopię w ciągu ostatnich 10 lat.

MCZNatomiast z badań ze środków unijnych, które MCZ zdobył po raz pierwszy, będą mogli skorzystać mieszkańcy z byłego województwa legnickiego i powiatu górowskiego.

– Zachęcamy nawet młodych ludzi, zwłaszcza z grupy ryzyka. Warto się badać regularnie: co 10 lat, zaś w grupie ryzyka nawet co 5 lat – mówi prezes MCZ.

Badania będą prowadzone nie tylko w Lubinie, ale i w przychodniach MCZ w Legnicy i w Głogowie.

Żeby bezpłatnie się przebadać, nie trzeba iść do lekarza pierwszego kontaktu, wystarczy zgłosić się w rejestracji i powiedzieć, że chce się skorzystać z jednego bądź drugiego programu.

– To nie jest tanie badanie, bo kosztuje kilkaset złotych. Dzięki tym programom, pacjent wszystko otrzymuje za darmo – łącznie z niezbędnymi lekami i ze znieczuleniem, jeśli jest potrzebne – zapewnia Milczanowski. – Choć nadal jest pewien opór psychologiczny przed kolonoskopią, to świadomość ewidentnie rośnie. Widzimy to po liczbie badań, które są u nas przeprowadzane na przestrzeni lat. Często jest tak, że wczesna diagnoza pozwala się wyleczyć i żyć komfortowo – podsumowuje.

Z programu ministerialnego MCZ otrzymał na badania 1 milion 125 tysięcy złotych, zaś z Unii Europejskiej – 2,5 miliona złotych.

Dodaj komentarz