Opublikowany: wt, Mar 1st, 2016

LUBIN/REGION. Sfotografują intymne chwile

AmbrotypW tym roku chcą zrobić 2016 portretów na szkle, w których przedstawią różnych mieszkańców Dolnego Śląska. Najpierw przyjadą sfotografować lubinian. Użyją do tego techniki wymyślonej w 1850 roku oraz sprzętu, który często możemy zobaczyć tylko w muzeach. Przed obiektywem Michała Sitkiewicza i Pawła Sokołowskiego będą mogły stanąć te osoby, które w zamian za wyjątkowe zdjęcie podzielą się swoją historią.

Mokry kolodion to nie pseudonim artystyczny, a specyficzna i współcześnie rzadko używana metoda fotografowania.

– Wynaleziono ją 160 lat temu i używano powszechnie przez niespełna 30 lat. Podczas fotografowania osoba pozująca powinna przez kilka sekund pozostać w bezruchu, aby zdjęcie było wyraźne. Ambrotyp, bo taką nazwę nosi fotografia na szkle, to jedyny i unikatowy egzemplarz, który jest efektem naszej pracy. Nazwa zdjęcia pochodzi od greckiego słowa ambrotos, które oznacza: nieśmiertelny – mówi Paweł Sokołowski, współautor projektu StreetCollodionArt.

Zdjęcia m.in. lubinian zostaną wykonane na potrzeby projektu fotograficznego o nazwie „Portret Dolnego Śląska”, który jest realizowany w ramach ESK Wrocław 2016 przez StreetCollodionArt – dwóch artystów fotografików pracujących w technice mokrego kolodionu. Pierwsze, unikatowe portrety na szkle powstawać będą w Lubinie od 9 do 16 marca. Michał Sitkiewicz i Paweł Sokołowski uwiecznią mieszkańców Dolnego Śląska i osoby związane z regionem.

– Podczas naszej pracy zarejestrujemy rozmowy z osobami, które przyjdą się sfotografować. Nagrania posłużą zarówno nam, jak i współpracującym z nami socjologom, którzy zamierzają stworzyć portret Dolnego Śląska. Zgromadzone materiały zapoczątkują także rozważania na temat tożsamości mieszkańców regionu – mówi Paweł Sokołowski.

Fotografie duetu StreetCollodionArt będą wystawione we Wrocławiu podczas programu „FLOW” w czerwcu. W planach jest także zorganizowanie wystawy podsumowującej efekty całorocznej pracy artystów oraz zaprezentowanie prac we wszystkich miejscach, w jakich były wykonywane. Każdy, kto stanie się bohaterem jednego ze zdjęć Michała i Pawła, dostanie swój wyjątkowy portret na własność.  

SIL/Fot. StreetCollodionArt

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..