LUBIN/REGION. Ostrzegają przed wypalaniem traw

Wypalanie trawSiedem osób zginęło, a 141 zostało rannych w ubiegłym roku w Polsce w wyniku pożarów traw. W powiecie lubińskim strażacy do płonących terenów wyjeżdżali ponad trzysta razy. Mimo ustawicznych apeli i alarmów rolnicy w dalszym ciągu wypalają trawy. Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej i Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych rozpoczęły wspólną kampanię przeciwko stwarzaniu tego zagrożenia.

W cały kraju strażacy gasili w 2015 r. 82 802 pożary. Oznacza to, że do płonących traw ratownicy wyjeżdżali średnio co sześć minut. Najwięcej tego typu zdarzeń, bo aż 43 724, zanotowano w ciągu zaledwie dwóch miesięcy – w marcu i kwietniu. Pod tym względem Dolny Śląsk, obok Małopolski i Mazowsza, od dwóch lat jest najbardziej niebezpiecznym regionem. Nasz powiat niestety nie stanowi wyjątku.

– W powiecie lubińskim tylko w ostatnim roku strażacy wyjeżdżali 308 razy do zdarzeń związanych z gaszeniem pożarów łąk i nieużytkowych powierzchni rolniczych. To aż jedna trzecia wszystkich zdarzeń jakie miały miejsce w ubiegłym roku – relacjonuje oficer prasowy lubińskich strażaków brygadier Cezary Olbryś. – W zeszłym roku pożary traw gasiliśmy 79 razy na terenie Lubina, 76 razy na terenie gminy Lubin, 80 razy na terenie gminy Rudna i 73 razy na terenie miasta i gminy Ścinawa.

Stop pożarom traw 2Także w tym roku lubińska straż była już wzywana do pożarów łąk i nieużytków. Przełom zimy i wiosny to okres, w którym zawsze gwałtownie wzrasta liczba takich zdarzeń. Ma to związek z wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. Wielu rolników wciąż wierzy, że umożliwia to dobre użyźnienie gleby i łatwe pozbycie się chwastów. Tymczasem zdaniem naukowców jest to najgorszy sposób przygotowania łąk do wegetacji.

Strażacy podkreślają, że pożary traw są niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt oraz środowiska naturalnego. Należy pamiętać, że na otwartej przestrzeni pożar może się rozprzestrzeniać z prędkością, która uniemożliwi ucieczkę. Płonące trawy zagrażają lasom, domom mieszkalnym i zabudowaniom gospodarczym, bezpowrotnie niszczą faunę i florę. Stwarzają też niebezpieczeństwo dla podróżujących, gdyż dym znacznie ogranicza widoczność, co może doprowadzić do groźnych wypadków i kolizji. Angażują również wiele zastępów ratowniczych, których pomoc może być potrzebna w tym samym czasie w innym miejscu, gdzie naprawdę zagrożone jest życie i zdrowie ludzi.

Za wypalanie traw, łąk i nieużytków rolnych w najlepszym wypadku grozi grzywna w wysokości 5 tysięcy zł. Podpalacz powinien się liczyć z karą nawet 10 lat pozbawienia wolności. Za wywołanie pożaru traw grożą także inne poważne konsekwencje prawne – rolnik, który się do tego przyczyni może także stracić dopłaty bezpośrednie z Unii Europejskiej.

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej  www.straz.gov.pl/download/2352

Dodaj komentarz