LUBIN/KRAJ. Gimnazjaliści piszą egzamin

IMG_3116 Gimnazjaliści rozpoczęli dziś testy kończące szkołę. W Lubinie w sześciu gimnazjach egzaminy zdaje blisko 800 uczniów. Dziś młodzież musiała wykazać się wiedzą z historii, wiedzy o społeczeństwie i języka polskiego. Egzamin gimnazjalny jest obowiązkowy, gdyż przystąpienie do niego jest warunkiem ukończenia szkoły.

Egzamin gimnazjalny sprawdza wiedzę zdobytą przez uczniów w ciągu trzech lat szkoły. Gimnazjaliści w całym kraju rozwiązują te same zadania. Od trzech lat egzamin gimnazjalny składa się teoretycznie z trzech części: humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej i językowej.

– Ten egzamin to dla młodzieży taka mała matura. Nasi uczniowie podchodzą do niego bardzo poważnie- mówi Anna Słowikowska, dyrektor Gimnazjum nr 4 w Lubinie.

Punktualnie o 9 gimnazjaliści zaczęli pisać test z historii i wiedzy o społeczeństwie, który trwał 60 minut. Następnie po godzinnej przerwie uczniowie napisali egzamin z języka polskiego, na który mieli 90 minut.

– Pierwsza część egzaminu była łatwiejsza niż egzamin próbny, niestety na dwa zadania nie starczyło mi czasu- mówi Kinga Ciupa, uczennica Gimnazjum nr 4 w Lubinie.

Dla wielu uczniów egzamin jest bardzo ważny, ponieważ jego wynik może zdecydować o dostaniu się do wymarzonego liceum. Daje bowiem 50 proc. punktów w rekrutacji. Za najtrudniejszą część egzaminu uczniowie co roku uznają matematyczno-przyrodniczą, którą będą pisać jutro. Sprawdza on najbardziej obszerny zakres wiedzy, bo aż z pięciu przedmiotów.

W piątek odbędzie się egzamin z języka obcego w wersji podstawowej, który jest obowiązkowy dla wszystkich oraz dodatkowo rozszerzony dla chętnych. Wyniki egzaminu zostaną podane pod koniec czerwca.

SZAT

Dodaj komentarz