LUBIN/KGHM. Załoga ma wreszcie komplet w radzie nadzorczej

ZBRZYZ_HAJJózef Czyczerski, szef górniczej Solidarności i Leszek Hajdacki (na zdj. z prawej), wiceszef Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego zostali wreszcie powołani do rady nadzorczej KGHM, jako reprezentanci pracowników spółki w 9. kadencji tego składu. Wreszcie, bo dopiero za czwartym razem. Trzecim członkiem z wyboru załogi jest Bogusław Szarek, także z Solidarności.

Wybory do rady nadzorczej na 9. kadencję RN wzbudzały wiele emocji z jednej przyczyny. W poprzedniej kadencji Czyczerski i Hajdacki  trzy razy byli wybierani przez załogę do tego składu i trzy razy trzech kolejnych ministrów Skarbu Państwa blokowało ich powołanie. Mimo iż – zgodnie z ustawą o komercjalizacji przedsiębiorstw – wybór pracowników jest dla walnego zgromadzenia wiążący. Powodem, jak tłumaczono w ministerstwie, był udział obu działaczy związkowych w majowej pikiecie przed biurem zarządu KGHM w 2009 r. Uznano, że obaj (a byli wówczas w nadzorze) zachowali się nieetycznie, szkodząc wizerunkowi miedziowej spółki. Sprawy trafiły sądów, ale to nic nie dało. W radzie nadzorczej znalazł się pod koniec minione kadencji jedynie Bogusław Szarek i tym samym załoga miała choć jednego przedstawiciela w tym gronie.

Po dzisiejszym powołaniu Czyczerskiego i Hajdackiego pracownicy mają w RN komplet reprezentacji, czyli trzy osoby.

– Cieszę się, że po trzech latach minister skarbu wrócił do przepisów ustawy – skomentował głosowanie Józef Czyczerski. – Może uznano, że czas skończyć z notorycznym naruszaniem prawa, bo prokuratura miałaby co robić. Teraz trzeba się przyjrzeć temu, co działo się w spółce przez trzy ostatnie lata. Czeka nas dużo roboty.

W podobnym tonie wypowiadał się Leszek Hajdacki, który nie ukrywał, że wierzył w powołanie go do składu, głównie po sprawach sądowych, w tym korzystnym dla niego wyrok Sądu Najwyższego: – Skarb Państwa naprawił swój błąd. Załoga wybrała nas po to, byśmy zobaczyli czy w firmie dobrze się dzieje, czy źle – dodał.

Ryszard Zbrzyzny, szef ZZPPM, lubiński poseł SLD skwitował sprawę krótko: – Kończy się niechlubny rozdział.

Rada Nadzorcza KGHM w 9. kadencji liczy dziewięć osób. Poza związkowcami w jej skład weszli jeszcze: Marcin Moryń, Andrzej Kidyba, Barbara Wertelecka-Kwater, Tomasz Cyran, przedstawiciele Skarbu Państwa, oraz Bogusław Fiedor i Jacek Poświata.

UR

Dodaj komentarz