W Lubinie powstaje mapa defibrylatorów AED

Maciej Stefaniak, nauczyciel w Zespole Szkół MCKK w Lubinie

Lubinianie tworzą mapę, pokazującą rozmieszczenie defibrylatorów AED na terenie miasta. To wspólna inicjatywa nauczyciela i ucznia Zespołu Szkół MCKK. Wszyscy mieszkańcy mogą przesyłać informacje o lokalizacjach urządzeń ratujących życie.

Mapa defibrylatorów AED to wynik rozmów na temat ratownictwa medycznego pomiędzy uczniami i ich nauczycielem. Źródeł takich informacji jest kilka, ale dane nie zawsze są precyzyjne.

– Zdarza się, że w momencie zatrzymania akcji serca ludzie muszą w pobliżu takiej sytuacji poszukiwać sprzętu ratującego życie. Później okazuje się, że defibrylator znajdował się kilkadziesiąt metrów dalej. Słyszałem o podobnej sytuacji, więc wspólnie z jednym z uczniów postanowiliśmy stworzyć mapę takich urządzeń na terenie Lubina. Na tej, którą znaleźliśmy, były tylko cztery takie lokalizacje – mówi Maciej Stefaniak, nauczyciel w Zespole Szkół MCKK w Lubinie.

– Brakuje takich informacji, dlatego wspólnie z panem Maciejem podjęliśmy się realizacji tego pomysłu. Od dwóch tygodni lubinianie wysyłają nam znane im lokalizacje tych urządzeń. Osobiście nie musiałem udzielać pomocy. W takich sytuacjach ważne są nawet sekundy – dodaje Piotr Krysztofik, uczeń ZS MCKK.

Organizatorzy akcji proszą o zgłaszanie informacji o defibrylatorach na adres e-mail: maciejstefaniak2101@gmail.com. Mapa jest w trakcie realizacji i pojawi się w wielu lokalizacjach na terenie miasta.

– Spotkaliśmy się ze sporym odzewem na Facebooku. Dzięki informacjom od lubinian znamy już około 20 miejsc, w których znajdują się defibrylatory AED. Urządzenia znajdują się np. w gazowni przy ul. Odrodzenia, w hali RCS czy przy kopalnianych szybach. Tych lokalizacji jest naprawdę sporo. Prosimy o zgłoszenia kolejnych. Co ciekawe, udało nam się ustalić, że także osoby prywatne mają w Lubinie defibrylatory – informuje Stefaniak.

Tworzeniem mapy zajmie się grafik komputerowy. Informacje będą na nią trafiać cyklicznie. Po zweryfikowaniu, punkty będą nanoszone na mapę. Organizatorom akcji zależy na tym, żeby trafiła ona do jak największej liczby mieszkańców. Gdy mapa będzie gotowa, zostanie udostępniona lubinianom.

Dodaj komentarz

*

code