LUBIN. Zgromadzili i wystawiają

defil 1Pamiątki po lubińskim Defilu można oglądać w Galerii Zamkowej w Lubinie. Po wielu miesiącach przygotowań i kolekcjonowania pamiątek po tej fabryce instrumentów udało się uruchomić wystawę „Defil – fabryka wspomnień”, upamiętniającą Dolnośląską Fabrykę Instrumentów Lutniczych w Lubinie.

Wystawę będzie można oglądać do końca stycznia 2015 roku. Składa się ona z eksponatów przekazanych przez kolekcjonerów, pasjonatów oraz byłych pracowników fabryki.

Znajdują się na niej takie instrumenty, jak gitary HD-2, Wiolonczela 4/4, Skrzypce 4/4, Gitara „Jola 2”, Banjo 6 strunowe gitarowe, Gitara F6- 2A, Gitara Zabarka, Lira Karbowa, Gitara Calipso, Gitara Basowa Rytm 2, Gitara HD – 8, Skrzypce 1/8, Gitara Kosmos a także księgi pamiątkowe, plany graficzne instrumentów, zdjęcia, oraz elementy i mechanizmy do wykonania instrumentów gitarowych i pianinowych.

– Naszą inicjatywą chcieliśmy przypomnieć mieszkańcom naszego regionu o nieco zapomnianej już Dolnośląskiej Fabryce Instrumentów Lutniczych – mówi Ewelina Haduch z Ośrodka Kultury „Wzgórze Zamkowe”. – Dolnośląska Fabryka Instrumentów Lutniczych DEFIL to spory kawałek historii, zarówno dla polskich muzyków, jaki i dla mieszkańców Lubina i okolic. Wielu z nich miało znajomych, członków rodziny, którzy w Defilu pracowali, a już nie zliczymy tych, którzy wraz z instrumentami wykonanymi w tej fabryce rozpoczynali swoją muzyczną przygodę – dodaje.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Galeria Zamkowa otwarta jest codziennie: poniedziałek – piętek – 10.00 – 18.00, sobota – niedziela – 10.00 – 16.00.

Wystawa jest projektem autorskim Ośrodka Kultury „Wzgórze Zamkowe”. Autorką wystawy jest Agata Bończak, a wykonawcą Sobiesław Buchta. Wzgórze planuje także wydanie publikacji na temat Fabryki.

DRM/ FOT. MATERIAŁY ORGANIZATORA

Dodaj komentarz