LUBIN. Zaświecą na niebiesko

Lubin od jutra zaświeci na niebiesko, część, jak hala widowiskowo-sportowa już teraz świeci. W ten między innymi sposób miasto przyłączy się do Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu, który przypada 2 kwietnia i rozpoczyna jednocześnie miesiąc autyzmu.

1 i 2 kwietnia na niebiesko będą świecić, oprócz wspomnianej już lubińskiej hali, szyb SW1, budynek Centrali KGHM oraz stadion Zagłębia Lubin.

To jednak nie wszystko. W lubińskich przedszkolach i szkołach dzieci będą dowiadywać się, co to jest autyzm i jak widzą świat ludzie autystyczni. Takie zajęcia zaplanowano między innymi w Przedszkolu nr 10 i Zespole Szkół Sportowych, gdzie na długiej przerwie odbędzie się happening poświęcony autyzmowi. Akcję z okazji Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu zaplanowało również Przedszkole nr 9.

1 kwietnia do mieszkańców Lubina chcą dotrzeć także pracownicy Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego ze Szklar Górnych. Między godziną 11 a 12.30 w Galerii Cuprum Arena przeprowadzą warsztaty plastyczne dla dzieci, do których przyłączyć się może każdy. Będzie również okazja, aby skonsultować się ze specjalistami pracującymi w ośrodku. Podczas spotkania będą też rozdawane symbole solidarności z osobami z autyzmem.

To jednak nie koniec. 2 kwietnia, czyli w Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu, lubinianie będą mogli wziąć udział w akcji „Miliony swingów dla autyzmu” w klubie Crossfit przy ulicy Wyszyńskiego.

Organizatorzy zapraszają i starszych, i młodszych. – Nie trzeba koniecznie ćwiczyć. Można po prostu przyjść, kupić cegiełkę za 20 zł i tym samym pomóc chorym dzieciom – dodaje Grzegorz Biliński, organizator imprezy.

Można też przyjść, kupić cegiełkę i przyłączyć się do ćwiczeń, a te będą trwały od godziny 10 do 15, więc każdy może wybrać dogodny dla siebie czas.

Organizatorzy liczą, że uda się zgromadzić tyle osób, że wspólnie wykonają milion swingów odważnikami kettlebell. – Mamy ponad 200 metrów na sali, więc zmieści się z 60 osób jednocześnie – mówi, śmiejąc się Grzegorz Biliński.

Zebrane pieniądze zostaną przekazane Dolnośląskiemu Stowarzyszeniu na rzecz Autyzmu oraz na pomoc w powstaniu pierwszej w regionie Szkoły dla Dzieci z Autyzmem w Zielonej Górze.

Propagować wiedzę na temat autyzmu będą także wspólnie Stowarzyszenie „Dar Losu” skupiające rodziców i dzieci z autyzmem, a także KGHM. 9 kwietnia o godzinie 17 w Centrum Kultury Muza odbędzie się Niebieski Wieczór Kabaretowy „Poznaj Autyzm”, na którym wystąpią lokalne kabarety. Cegiełka, czyli bilet wstępu kosztuje 10 zł, ale można do puszki wrzucić więcej.

W trakcie spotkania odbędzie się również zbiórka pieniędzy dla dzieci dotkniętych zaburzeniami rozwojowymi, a także aukcja, loteria oraz wystawa prac dzieci dotkniętych autyzmem z Zespołu Szkół nr 3 w Lubinie. Co ciekawe dzieła będą prezentowane na podłodze. Organizatorzy przewidzieli również smakołyki dla osłody. Cały dochód zostanie przeznaczony na terapię podopiecznych Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci z Autyzmem i Innymi Zaburzeniami Rozwojowymi „Dar Losu”.

Organizatorzy zachęcają, żeby każdy miał przy sobie jakiś akcent niebieski. Szczegóły na temat imprezy przedstawimy wkrótce.

Autyzm jest zaburzeniem, które powstaje w wyniku nieprawidłowej pracy mózgu. Osoby dotknięte tą dolegliwością unikają kontaktu wzrokowego, mają trudności w relacjach społecznych i komunikowaniu się. Pierwsze objawy autyzmu można dostrzec u dzieci już około 2, 3 roku życia. Skala choroby stale rośnie. Coraz więcej osób będzie potrzebować naszej pomocy i zrozumienia. Lekarstwa na autyzm jeszcze nie wynaleziono.

Dodaj komentarz