Uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Lubinie poszukują rozwiązań i możliwości, by pomagać swoim rówieśnikom unikać uzależnień. Od kilku lat, dzięki współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Lubinie, a w szczególności z Sekcją Profilaktyki Uzależnień, w placówce funkcjonuje szkolna grupa profilaktyczna.
– Celem działalności grupy jest nauka umiejętności psychologicznych, dzięki którym młodzież nie będzie sięgała po środki psychoaktywne i nie uzależni się od alkoholu, narkotyków czy papierosów, a także dopalczy i Internetu – mówi Beata Hawrysz, pedagog szkolny w ZS nr 2 w Lubinie.
W tym roku szkolnym w skład w grupy profilaktycznej w Zespole Szkół nr 2 wchodzi siedmioro uczniów, którzy zgłosili się we wrześniu ubiegłego roku i którzy chcą aktywnie przeciwdziałać uzależnieniom wśród swoich rówieśników.
– Rozmawiamy o problemach, które widzimy codziennie rano jak idziemy do szkoły i potem jak z niej wracamy. Obserwujemy młodzież, która nie ma drygu do nauki, która zamiast siedzieć w szkole lub na zajęciach sportowych czy innych, pozalekcyjnych, spędza czas na osiedlu przy klatkach schodowych. Uważamy, że trzeba coś z tym zrobić i poszukujemy praktycznego podejścia do tego problemu – mówi Paweł Spleśniak, uczeń technikum i członek szkolnej grupy profilaktycznej w ZS 2 w Lubinie.
Tematyka spotkań jest na bieżąco modyfikowana w zależności od aktualnych potrzeb grupy. Spotkania odbywają się cyklicznie w specjalnie przeznaczonym do tego gabinecie.
– Są to przede wszystkim warsztaty, choć mamy też różnego rodzaju zabawy czy pogadanki. Przede wszystkim panie, które prowadzą zajęcia, starają się nas zmotywować do samodzielnej pracy i poszukiwania rozwiązań – mówi Paweł Spleśniak.
Uczniowie mogą korzystać z zasobów specjalnej biblioteczki. Jednym z celów warsztatów szkolnej grupy profilaktycznej jest zwrócenie uwagi młodzieży na szkody, jakie powoduje nałóg tak u osób uzależnionych, jak i ich rodzin.
Zajęcia cieszą się w szkole dużym zainteresowaniem, stąd też placówka planuje uruchomienie grupy w przyszłym roku szkolnym.