LUBIN. Umorzono śledztwo ws. wypadku w ZG „Rudna”

IMG_1343Prokuratura Rejonowa w Lubinie umorzyła śledztwo ws. wypadku, do którego doszło w marcu zeszłego roku w Zakładach Górniczych „Rudna” w Polkowicach. W wyniku tąpnięcia pod ziemią zostało wówczas uwięzionych 19 górników.

W toku śledztwa ustalono, że osoby zajmujące się bezpieczeństwem pracy w Zakładach Górniczych „Rudna” nie ponoszą odpowiedzialności za wypadek.

– Powodem tąpnięcia było dynamiczne i nietypowe z uwagi na swoją siłę i zasięguaktywnienie się Uskoku Rudnej Głównej. Miało ono charakter samoistny i przy obecnym stanie wiedzy nie było możliwe do przewidzenia, pomimo prowadzonych pomiarów i obserwacji górotworu- informuje Liliana Łukasiewicz z Prokuratury Okręgowej w Legnicy.

llPokrzywdzeni w tej sprawie górnicy nie złożyli zażalenia, co oznacza, że decyzja kończąca postępowanie jest prawomocna.

Do zdarzenia doszło 19 marca 2013 r. W strefie zagrożenia znajdowało się 42 pracowników, spośród których 22 wycofało się samodzielnie, 1 uwolniono, natomiast 19 zostało odciętych w jednym z wyrobiskach eksploatacyjnych. Dopiero następnego dnia około godz. 5.00 rano ratownicy dotarli do odciętej załogi i wyprowadzili górników przez szczelinę pod stropem.

SZAT

Dodaj komentarz