LUBIN. Uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych

IMG_1292  Z udziałem starosty lubińskiego Lubin uczcił pamięć Żołnierzy Wyklętych. Pod Murem Pamięci na Wzgórzu Zamkowym złożono wieńce i kwiaty. Tuż po II wojnie światowej Żołnierze Niezłomni próbowali walczyć z władzami komunistycznymi o prawdziwie wolną Polskę. Sądzono, zabijano i chowano ich w tajemnicy, ich pamięć honoruje się dopiero od kilku lat. 3 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W samo południe starosta lubiński Adam Myrda, przedstawiciele Urzędu Miejskiego, kombatanci i harcerze złożyli wiązanki pod tablicą w hołdzie Żołnierzom Wyklętym.

– Nie możemy zapomnieć naszej historii. Trzeba zrobić wszystko, by ci bezimienni bohaterowie stali się imiennymi, by ich dzieci i wnukowie wiedzieli, gdzie są pochowani. Mam nadzieję, że następne lata pokażą, że coraz więcej osób będzie pamietać o tej rocznicy- mówi Adam Myrda, starosta lubiński.IMG_1310

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest 1 marca. Tego dnia w 1951 r. w mokotowskim więzieniu stracono siedmiu członków IV komendy Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolności i Niezawisłość” sprzeciwiającego się komunistycznej władzy.

SZAT

 

 

 

 

Dodaj komentarz