LUBIN. Światło na zawołanie

IMG_4295 małeSystem inteligentnego oświetlenia został zainstalowany na osiedlu domków jednorodzinnych w Lubinie. 24 lampy zapalają się tylko, jeśli wyczują ruch. Dzięki inwestycji opłaty za prąd zużywany w tamtym miejscu zmniejszą się o 75 proc.

Nowe lampy zostały zamontowane na osiedlu Przylesie przy ulicach Malinowej, Jeżynowej i Jagodowej w Lubinie. Zastosowano tam nowoczesne, ekoenergetyczne rozwiązania, które mają przede wszystkim zapewnić miastu oszczędności przy zużywaniu energii elektrycznej. Jest to tzw. system prowadzenia uczestników ruchu „w świetle”.

– Istotą systemu jest utrzymywanie minimalnego poziomu oświetlenia w godzinach nocnych, gdy na drodze nie ma ruchu. Po wykryciu ruchu przez czujnik system rozjaśnia oprawy na wszystkich możliwych drogach uczestnika ruchu, którym może być nie tylko samochód, ale też rowerzysta, czy nawet pieszy. Zwykle rozjaśniane są kolejne 3 do 5 opraw tak, by uczestnik ruchu miał zapewnione wymagane parametry oświetlenia na swojej drodze, pozostawiając minimalny poziom oświetlenia dla pozostałych opraw na ulicach, na których nie ma ruchu – mówi Jacek Mamiński, rzecznik prasowy prezydenta Lubina.

Oprawy LED włączone do systemu komunikują się za pomocą fal radiowych. Umożliwia to zastosowanie opraw o dwukrotnie mniejszej mocy niż dotychczas stosowane.

– Jest to pierwsze w pełni funkcjonalne uruchomienie takiego rozwiązania w Polsce. Testy systemu okazały się bardzo pomyślne i chcemy by wszystkie nowe instalacje oświetleniowe oparte były o zastosowane w nim rozwiązania. Rozbudowa miasta odbywa się głównie właśnie w kierunku osiedli domków jednorodzinnych i na nich chcemy od początku stosować takie bardzo energooszczędne rozwiązanie, a jednocześnie zapewniające odpowiedni komfort poruszania się po drogach. Ten komfort ma zapewnić też odpowiednio dobrana naturalna barwa światła i wysoka równomierność oświetlenia – dodaje Mamiński. 

24 lampy wraz z systemem kosztowały 67 tysięcy złotych brutto. Z wyliczeń lubińskiego Urzędu Miejskiego inwestycja powinna się zwrócić w przeciągu 5-6 lat.

– Przy założeniu funkcjonalności nie mniejszej niż 12 lat oznacza, że system nie tylko w pełni się zwróci, ale odczujemy realne oszczędności w opłatach za energię elektryczną dla potrzeb oświetlenia drogowego – dodaje rzecznik prasowy prezydenta Lubina.

Obecnie z tego tytułu miasto płaci około 1.650000 zł rocznie i to pomimo bardzo korzystnych cen za energię elektryczną uzyskiwanych w wyniku przeprowadzania grupowych postępowań przetargowych na jej zakup.

DRM/ fot. MAF

Dodaj komentarz