LUBIN. RCZ przygotowany na ebolę

IMG_1390Mamy sprzęt i procedury na wypadek wystąpienia wirusa eboli – twierdzą władze Regionalnego Centrum Zdrowia w Lubinie. Choć w Polsce zarażeń na szczęście nie było, to każda placówka medyczna musi być przygotowana na tego typu ewentualność.

– Trzymamy rękę na pulsie i podejmujemy działania które, gdyby jednak wirus do nas dotarł, będą minimalizować zagrożenie jego rozprzestrzenieniem- mówi Agnieszka Bukowska, koordynator ds. kontroli i zakażeń zakładowych w RCZ w Lubinie.

W specjalnych zestawach oprócz kombinezonów są jeszcze m.in. pokrowce na obuwie, fartuchy jednorazowe, maseczki z filtrem czy zestaw do pobierania materiału do badania od pacjenta.

Założenie jest takie, że pacjent nie trafia na oddział tylko jedzie do szpitala do Wrocławia, gdzie są tzw. boksy malcerowskie, czyli pomieszczenia szpitalne o wysokim stopniu izolacji.

Gorączka krwotoczna ebola to ciężka, często śmiertelna choroba zakaźna wywołana przez wirusa ebola. Objawy choroby pojawiają się od dwóch dni do trzech tygodni od zakażenia wirusem najczęściej okres inkubacji choroby okres wynosi od 8 do 10 dni. Choroba zaczyna się od gorączki, bólu mięśni, głowy, gardła oraz znacznego osłabienia. W następnym etapie choroby występują wymioty, biegunka, wysypka zaburzenia czynności nerek i wątroby a w części przypadków krwawienia zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne.

SZAT

 

Dodaj komentarz