LUBIN. Radni uczcili pamięć Andrzeja Górzyńskiego

Minutą ciszy lubińscy radni uczcili pamięć zmarłego Andrzeja Górzyńskiego. W tak uroczysty sposób rozpoczęła się dzisiejsza, ostatnia już w tym roku sesja Rady Miejskiej. Jednym z jej najważniejszych punktów było uchwalenie przyszłorocznego budżetu miasta.

IMG_9641W miejsce Andrzeja Górzyńskiego sesję poprowadziła dziś wiceprzewodnicząca rady, Bogusława Potocka-Zdrzalik. Radni z żalem wspominali byłego przewodniczącego, wpisywali się także do księgi kondolencyjnej. Wielu z nich z trudem kryło wzruszenie.

Dzisiejsza sesja była doniosła także z uwagi na porządek obrad. Kluczowe miejsce zajęła w nim wieloletnia prognoza finansowa i projekt przyszłorocznego budżetu. W 2016 roku miasto osiągnie dochody w wysokości prawie 299,8 miliona złotych. Wyda 313 milionów, głównie na cele oświatowe i inwestycje. Wśród nich znalazła się między innymi budowa kompleksu basenów miejskich, zadaszenie lodowiska, utworzenie parku militarnego i remont ratusza.

Na oświatę i wychowanie samorząd przeznaczył aż 125 milionów złotych, z czego 67 milionów pokryje dzięki subwencji oświatowej. Może się jednak okazać, że w tym miejscu budżet będzie wymagał korekty.

– To już jest największa pozycja po stronie wydatków – mówi Dariusz Jankowski, wiceprzewodniczący rady. – Nie wiemy jednak, jakie decyzje podejmie rząd, który zapowiada poważne reformy w systemie oświaty i co nas w związku z tym czeka.

Ważną pozycją w miejskich wydatkach będzie też pomoc finansowa dla powiatu lubińskiego na wdrożenie publicznego transportu, bezpłatnego dla mieszkańców wszystkich gmin z naszego regionu.

IMG_9653– Będzie on bezpłatny dla wszystkich mieszkańców. Będzie też więcej połączeń – twierdzi Marian Węgrzynowski, wiceprzewodniczący rady. – Do powiatowego systemu komunikacji na pewno dołączy też gmina wiejska Lubin i Ścinawa. Mamy nadzieję, że zdecyduje się na to także gmina Rudna.

Miasto planuje także zaciągnięcie kredytu długoterminowego w kwocie 20 milionów złotych. Posłuży on między innymi do pokrycia deficytu budżetowego.

Oprócz podejmowania finansowych decyzji radni mogli też poczuć atmosferę nachodzących świąt Bożego Narodzenia – lubińscy harcerze przynieśli im dzisiaj Betlejemskie Światło Pokoju. Jego hasło w tym roku brzmi „Zauważ człowieka”.

lubin.pl

Dodaj komentarz

*

code