LUBIN. Przeprowadzka do Ratusza za kilka miesięcy

IMG_3603Prawo zamówień publicznych, skonstruowane jest tak, że samorząd musi wybrać zawsze, jak najtańszą ofertę. W ostatnich miesiącach mści się to na Lubinie. Wybrana, zgodnie z prawem, najtańsza firma wykonawcza, która miała przygotować Ratusz dla władz miasta i powiatu lubińskiego, po drodze zbankrutowała i nie zrobiła w budynku zbyt wiele. Teraz miasto szuka kolejnego wykonawcy i robi inwentaryzację dokonań poprzedniego przedsiębiorcy. Prezydent Robert Raczyński liczy, że wprowadzi się do Ratusza za około cztery miesiące.

W Ratuszu urzędować ma prezydent miasta oraz władze lubińskiego starostwa. Do reprezentacyjnego budynku Lubina, samorządowcy mieli wprowadzić się już w sierpniu tego roku. Budynek nadal jednak nie jest gotowy.

– Mieliśmy spory kłopot z tą inwestycją. Firma, która wygrała przetarg, a zatem zgodnie z prawem niestety najtańsza, kompletnie sobie nie poradziła z tą inwestycją. W międzyczasie zbankrutowała, natworzyła wierzycieli. Przejęliśmy tę inwestycję i w tej chwili kończy się podpisywanie wszelkich dokumentów. Każdą dziurę trzeba teraz niestety zidentyfikować i zapisać, każdy kabel opisać i zmierzyć. Mam nadzieję, chociaż na to wpływu nie mam, że w nowym przetargu wygra firma stąd, która będzie dobrze prowadzić tę inwestycję i w ciągu dwóch, czterech miesięcy się tam przeprowadzimy – mówi Robert Raczyński, prezydent Lubina.

Również i te terminy wykonania wymaganych remontów prezydent tylko szacuje.

– Niestety wszystko zależy od wykonawcy. Poślizg jest spory dlatego, że planowaliśmy, że wejdziemy tam najpóźniej w sierpniu, a więc już mamy cztery miesiące opóźnienia. Teraz następne cztery, a może pięć. Tak wygląda prawo zamówień publicznych, które wszyscy krytykują, ale nic nie robią, żeby to zmienić – dodaje prezydent Raczyński.

W Ratuszu oprócz prezydenta i starosty, ma się znaleźć również Urząd Stanu Cywilnego i kilka wydziałów lubińskiego magistratu. Pozostałe wydziały Urzędu Miejskiego zostaną przeniesione do siedziby powiatu lubińskiego, a budynek po urzędzie przejmie lubińska policja.

DRM/ FOT. archiwum

 

 

 

Dodaj komentarz