LUBIN. Przemoc coraz większym problemem społecznym

gwaltW 113 rodzinach prowadzono procedurę „Niebieskich kart” w ciągu pierwszego półrocza 2014 r.   Jest to dokument wypełniany przez funkcjonariusza policji w przypadku, gdy w rodzinie dochodzi do przemocy. Jest ona wciąż jednym z największych problemów społecznych. Mówią o tym zarówno dane policji, prokuratury, a także wyniki badań opinii społecznej.

Od 2011 roku w Lubinie działa Miejski Zespół Interdyscyplinarny w skład którego wchodzą m.in. policja straży miejskiej i przedstawiciele MOPS-u. Dane pokazują, że najczęściej w rodzinach krzywdzone są kobiety i dzieci

– Niestety coraz częściej przemocy  doświadczają osoby starsze przez swoje dzieci- mówi Helena Kosowska-Nowak- przewodnicząca Miejskiego Zespołu Interdyscyplinarnego.

W Lubinie podobnie jak w całej Polsce przemoc jest sporym problemem społecznym. W ciągu 12 miesięcy 2013 roku w Lubinie procedurę „Niebieskiej Karty” prowadzono w 170 rodzinach, a w pierwszym półroczu   bieżącego roku już w 113.

O fakcie przemocy domowej można poinformować pracowników MOPS, policję, lekarza pierwszego kontaktu, pedagoga szkolnego czy członków Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Dodatkowo odbywają się spotkania grupowe dla osób doświadczających przemocy. Z tej formy pomocy można skorzystać w każdy poniedziałek w godzinach od 16.30 do 18.30 w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubinie.

 

SZAT

 

Dodaj komentarz