LUBIN. Prof. Jędrysek: nie trzeba budować odkrywki, by eksploatować złoża węgla brunatnego

Jędrysek– Istnieje bezodkrywkowa metoda na eksploatację złóż węgla brutnatnego – mówi prof. Mariusz Orion Jędrysek. Były Główny Geolog Kraju stosowny projekt złożył w 2007 roku, jednak Platforma Obywatelska z niego zrezygnowała.

Poseł PiS tłumaczy, że można eksploatować złoża węgla brunatnego poprzez zgazowanie surowca pod ziemią.

– Nie za pomocą wysokiej temperatury jednak, bo jest to niebezpieczne, a biologicznie, czyli powoli bez emisji trujących substancji. To jest przyszłość. Można to robić otworami poziomymi, na obrzeżach miejscowości, bez konieczności wysiedlania kogokolwiek – tłumaczy prof. Jędrysek.

Jędrysek, UjazdowskiParlamentarzysta wytłumaczył także, że nie ma potrzeby budowania kopalni odkrywkowej na legnickim złożu, gdyż w Polsce pokłady węgla brunatnego są niezwykle duże.

– Są miejsca, gdzie można budować odkrywki bez powodowania konfliktów społecznych – dodał profesor.

Bezpieczeństwem energetycznym Polski chce w Parlamencie Europejskim zająć się Kazimierz Ujazdowski. Poseł Prawa i Sprawiedliwości zamierza w Europarlamencie realizować pomysły partii Jarosława Kaczyńskiego.

Ujazdowski– Chcę zająć się umożliwieniem wydobycia gazu łupkowego w Polsce, bo w tej sferze Platforma Obywatelska jest kompletnie bierna. Rząd Donalda Tuska zwlekał z projektami łupkowymi będę zatem o to zabiegać w PE. Mam zamiar pracować nad renegocjacją pakietu klimatycznego oraz całkowicie zmienić politykę dotyczącą surowców, co ma szczególne znaczenie dla Zagłębia Miedziowego – mówi Kazimierz Ujazdowski, kandydat PiS do Europarlamentu.

Parlamentarzyści PiS spotkali się z dziennikarzami przed Zakładami Górniczymi „Lubin”.

– ZG „Lubin” to najbardziej symboliczne miejsce, perła w koronie Dolnego Śląska. Chcemy właśnie tu zaprotestować przeciw polityce dławienia polskiej gospodarki i Zagłębia Miedziowego przez Platformę Obywatelską i jednocześnie zadeklarować politykę opieki i oparcia dla interesów Zagłębia Miedziowego i Polski, jaką będziemy prowadzić w Sejmie jak i Parlamencie Europejskim – dodał poseł Ujazdowski.

Jędrysek, Ujazdowski 2– W ostatnich czasach PO totalnie zawala nasze bogactwo. W sposób nieuzasadniony wydała koncesje dla zbyt dużej ilości podmiotów. Ponad 90% koncesji jest w rękach obcego kapitału. Rząd Donalda Tuska podnosi ryzyko inwestycyjne w Polsce, a jednocześnie oddaje za darmo koncesje. Nie ma polityki geologicznej kraju. Cała Europa już się obudziła jeżeli chodzi o surowce, a Polska niestety śpi – dodaje poseł Jędrysek. – Chyba nie było gorszego rządu. Choć w zasadzie może gorszy rząd w Polsce był za cara Mikołaja i carycy Katarzyny.

DRM/FOT. MAF, lubin.pl

 

  1. Popieram taką inicjatywe.Jest to jeden z najbardziej rozwojowych sektorow ktorego rozwoj jako dobra narodowego umozliwi na odzyskanie niezaleznosci gospodarczej i politychnej w ciagu nastepnych 10 lat.

Dodaj komentarz