LUBIN. Oszuści nadal żerują na seniorach

oszust 1Metody „na wnuczka”, „na urzędnika”, „na kuferek”, a nawet „na litość” to ulubione sposoby złodziei i naciągaczy, żerujących na osobach starszych i samotnych. Mimo wielu akcji informacyjnych seniorzy nadal dają się nabrać  oszustom.

– Przestępcy są coraz bardziej pomysłowi, metody ich działania się zmieniają, jednak motyw jest ciągle ten sam: chęć szybkiego zarobku, kosztem ufnych, nie rzadko zamieszkujących samotnie, starszych osób – mówi Anna Szeliga z lubińskiej komendy.

Jest kilka metod, które najchętniej wybierają oszuści. oszust 2Wciąż najpopularniejsza jest metoda „na wnuczka. Przestępca podaje się podczas rozmowy telefonicznej za krewnego, który znalazł się w trudnej życiowej sytuacji i prosi o pożyczkę. Dodaje, że sam nie może odebrać pieniędzy, więc wyśle w tym celu znajomego. Taką formę oszustwa najłatwiej zdemaskować dzwoniąc do krewnego, za którego podaje się oszust. Złodzieje lubią też stosować metody „na urzędnika” czy „na domokrążcę”. Pod różnymi pretekstami usiłują dostać się do domu ofiary, po czym korzystając z nieuwagi, kradną biżuterię czy oszczędności. Są też i tacy przestępcy, którzy próbują metody „na litość”. Proszą o jedzenie i w czasie, gdy starsza osoba przygotowuje posiłek, oszuści okradają mieszkania.

Coraz popularniejsza staje się metoda „na kuferek”.

– Oszuści zaczepiają głównie starsze osoby prosząc o pomoc. Informują, że ich bliska osoba uległa wypadkowi i potrzebne są im pieniądze, jednak nie mają oni polskiej waluty. Proszą o pożyczkę w złotówkach, a pod zastaw zostawiają kuferek lub walizkę zawierającą wartościowe przedmioty, np. zegarek, biżuterię, lub pieniądze w walucie zagranicznej. oszust 3Oszust znika z pożyczonymi pieniędzmi, a kuferek okazuje się być pusty lub wypełniony gazetami – mówi Szeliga. – Aby ustrzec się przed oszustami i kradzieżami nie należy zapominać o zasadzie ,, ograniczonego zaufania”. Pamiętajmy również aby nie wpuszczać do swoich mieszkań osób nieznajomych. Należy unikać podejrzanie korzystnych ofert, przede wszystkim, gdy są one połączone z wymogiem podpisywania dokumentów, wpłatą zaliczki, ujawnieniem informacji czy okazaniem swoich oszczędności. Pod żadnym pozorem nie należy przekazywać pieniędzy osobom obcym – dodaje funkcjonariuszka.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń należy natychmiast poinformować policję. Dzięki szybkiej interwencji policjantów przestępcy będą mogli być szybko zatrzymani.

DRM

Dodaj komentarz