LUBIN. Nie ma dnia bez pijanego kierowcy

pijani kierowcy 2Blisko trzysta osób, które postanowiły wsiąść za kółko po alkoholu zatrzymała w 2014 roku lubińska policja. – Oznacza to, że niewiele było dni w ubiegłym roku, bez pijanych kierowców na lubińskich drogach – mówi Jan Pociecha z lubińskiej komendy. Policja apeluje i przypomina: „Piłeś? Nie jedź!”.

– Praktycznie każdego dnia lubińscy policjanci zatrzymują kierowców, którzy zdecydowali się wsiąść za kierownicę mimo tego, że wcześniej spożywali alkohol. Zdarza się, iż takich osób w ciągu doby jest kilka – mówi Pociecha.

Z policyjnych statystyk wynika, że w 2014 roku policjanci na drogach powiatu lubińskiego zatrzymali 296 kierujących na podwójnym gazie. Pierwsze dni nowego roku przyniosły kolejnych pięciu pijanych kierowców. Wystarczy dodać, że liczba osób, które decydują się prowadzić po alkoholu jest znacznie większa, gdyż nie wszystkich udaje się zatrzymać policyjnej drogówce.

Mimo wielu akcji informacyjnych na temat bezpiecznego prowadzenia pojazdów, wielu filmów profilaktycznych, które mają przestrzegać przed wsiadaniem za kółko po alkoholu, wciąż trafiają się kierowcy na podwójnym gazie.

– Ponownie apelujemy do kierowców o odpowiedzialność i rozwagę. „Piłeś alkohol? Nie jedź!”. Zawsze znajdzie się inne wyjście, aby w takiej sytuacji dotrzeć w miejsce, do którego się udajesz. Często zdarza się, że osoby postronne, znajomi czy też rodzina wiedzą, iż kierowca spożywał alkohol, a mimo to pozwalają, aby wsiadł za kierownicę. Nasza obojętność może przyczynić się do tragedii. Gdy jesteśmy świadkami takiej sytuacji, postarajmy się do niej nie dopuścić. Jeżeli kierowca nie będzie reagował na nasze prośby i mimo to będzie chciał jechać samochodem poinformujmy go, że powiadomimy o tym fakcie policję – mówi Jan Pociecha.

Kierowanie samochodem z zawartością alkoholu do 0,5 promila w organizmie jest wykroczeniem zagrożonym karą aresztu lub grzywny do 5000 złotych. Natomiast zawartość alkoholu w organizmie powyżej 0,5 promila u kierowcy stanowi przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 2. W obu przypadkach kierowca traci prawo jazdy.  

DRM/ FOT. ARCHIWUM

Dodaj komentarz