Miejska Biblioteka Publiczna w Lubinie świętuje w tym roku 70-lecie istnienia. Przez dziesiątki lat wypożyczalnia przeszła ogromną ewolucję. W mieście działa kilka filii placówki, a zasoby biblioteki wzbogaciły się o pozycje multimedialne. Aktualne księgozbiory liczą ponad 100 tysięcy książek papierowych oraz ponad siedem tysięcy publikacji cyfrowych.
Pierwszą książkę w inwentarzu biblioteki zarejestrowano we wrześniu 1946 roku. Od tego momentu czytelnictwo w Lubinie zaczęło się rozwijać i powiększać swój zasięg. Aktualnie oprócz głównej siedziby, która mieści się w Pałacu Ślubów, biblioteka ma kilka oddziałów: filie o numerach 3 i 4 na Przylesiu oraz dwa oddziały multimedialne, z bezpłatnym dostępem do internetu, tj. „Czytnik” na Norwida 10 oraz „Łącznik” przy ulicy Odrodzenia.
W lubińskiej bibliotece można wypożyczyć zarówno książki papierowe, czasopisma, jak również płyty CD z nagraniami muzycznymi oraz książki mówione w formatach mp3, na których są nagrane teksty literackie. W dobie powszechnej cyfryzacji biblioteka także idzie z duchem czasu.

Z okazji 70-lecia lubińskiej biblioteki, pracownicy placówki chcą przybliżyć mieszkańcom Lubina sposób jej funkcjonowania, a także zachęcać do korzystania z jej zasobów. Przygotowali dla obecnych i przyszłych czytelników wiele imprez, m.in. spotkania z najpopularniejszymi polskimi pisarzami, konkursy, warsztaty i wystawy promujące bibliotekę.