LUBIN. Miejska biblioteka świętuje 70-lecie

3cf23022c9c3f858679d5ba1e0c5ebd7Miejska Biblioteka Publiczna w Lubinie świętuje w tym roku 70-lecie istnienia. Przez dziesiątki lat wypożyczalnia przeszła ogromną ewolucję. W mieście działa kilka filii placówki, a zasoby biblioteki wzbogaciły się o pozycje multimedialne. Aktualne księgozbiory liczą ponad 100 tysięcy książek papierowych oraz ponad siedem tysięcy publikacji cyfrowych.

Pierwszą książkę w inwentarzu biblioteki zarejestrowano we wrześniu 1946 roku. Od tego momentu czytelnictwo w Lubinie zaczęło się rozwijać i powiększać swój zasięg. Aktualnie oprócz głównej siedziby, która mieści się w Pałacu Ślubów, biblioteka ma kilka oddziałów: filie o numerach 3 i 4 na Przylesiu oraz dwa oddziały multimedialne, z bezpłatnym dostępem do internetu, tj. „Czytnik” na Norwida 10 oraz „Łącznik” przy ulicy Odrodzenia.

– Obecnie mamy ponad dziesięć tysięcy aktywnych czytelników, którzy regularnie korzystają z oferty naszej biblioteki. Uważam, że jest to spora liczba. W ubiegłym roku zauważyliśmy wzrost miłośników czytelnictwa w grupie dzieci i młodzieży oraz osób powyżej 50. roku życia. Cieszę się, że czytelnictwo nie wymiera – mówi Małgorzata Gojdź, pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lubinie.

W lubińskiej bibliotece można wypożyczyć zarówno książki papierowe, czasopisma, jak również płyty CD z nagraniami muzycznymi oraz książki mówione w formatach mp3, na których są nagrane teksty literackie. W dobie powszechnej cyfryzacji biblioteka także idzie z duchem czasu.

ed9dfa81fdfc3dc005974fe384aca010– Od dawna nie prowadzimy już tradycyjnego katalogu użytkowników, gdzie każdy czytelnik ma swoją papierową fiszkę, na której zapisujemy, jakie książki wypożycza. Nasza biblioteka jest skomputeryzowana i wszystkie dane są obsługiwane przez specjalny program. Korzysta z niego 30 bibliotek na całym Dolnym Śląsku. Dzięki temu użytkownicy mają dostęp do największej w regionie czytelni on-line, z której mogą korzystać w domu po otrzymaniu kodu. Mają także możliwość zamówienia potrzebnej książki czy wypożyczenia publikacji akademickich i naukowych z innych bibliotek – wyjaśnia Małgorzata Gojdź.

Z okazji 70-lecia lubińskiej biblioteki, pracownicy placówki chcą przybliżyć mieszkańcom Lubina sposób jej funkcjonowania, a także zachęcać do korzystania z jej zasobów. Przygotowali dla obecnych i przyszłych czytelników wiele imprez, m.in. spotkania z najpopularniejszymi polskimi pisarzami, konkursy, warsztaty i wystawy promujące bibliotekę.

Dodaj komentarz