LUBIN. Lubiński system opieki społecznej przykładem dla polskich samorządów.

mopsLubin będzie podawany za przykład przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, jako samorząd z dobrze zorganizowanym systemem opieki społecznej. MAC na podstawie lubińskich doświadczeń opracuje zmiany do ustawy o samorządzie gminnym, które umożliwią innym samorządom zintegrowanie opieki społecznej.

Lubin ma zespolony system opieki społecznej. Sprawami socjalnymi w mieście zajmuje się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Dla mieszkańców miasta jest to sprawa naturalna, jednak jak się okazuje w większości samorządów na terenie kraju systemy opieki społecznej są mniej lub bardziej zdecentralizowane.

raczynski_wurzedzie2– W Lubinie mamy jednego dyrektora MOPS-u, który zarządza wszystkimi podległymi jednostkami. Nie ma u nas niebezpiecznego decentralizmu, który można spotkać w innych gminach – mówi Robert Raczyński, prezydent Lubina. – Zdarza się, że w innych samorządach sprawami opieki społecznej zajmuje się kilku dyrektorów, a każdy zarządza inną gałęzią systemu, przez co tworzy się dodatkowa administracja. W dodatku szefowie poszczególnych jednostek nie mają możliwości penetracji pozostałych środowisk, które potrzebują wsparcia socjalnego – dodaje Robert Raczyński.

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zaprosiło prezydenta Lubina do wzięcia udziału w pracach nad zmianą ustawy o samorządzie gminnym. Szef lubińskiego samorządu został poproszony o zaprezentowanie systemu opieki społecznej w Lubinie.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubinie oprócz standardowej działalności, zarządza między innymi Domem Dziennego Pobytu „Senior”, Domem Opieki „Szarotka”, Ośrodkiem Opiekuńczo – Rehabilitacyjnym jak i Żłobkiem nr 2 i nr 3 w Lubinie.

DRM/fot. JOM, archiwum

Dodaj komentarz