LUBIN. Lubin pamięta!

IMG_3320Lubin uczcił 33. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Obchody rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele Najświętszego Serca Pana  Jezusa upamiętniająca ofiary stanu wojennego. Potem zgromadzeni ze starostą lubińskim na czele złożyli kwiaty pod pomnikiem Solidarności. Wieczorem zaś w CK Muza odbył się uroczysty koncert galowy.

Stan wojenny to w najnowszej historii Polski wydarzenie niezwykle bolesne. 33 lata temu w niedzielny poranek 13 grudnia Wojciech Jaruzelski przywitał Polaków komunikatem Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego o wprowadzeniu na terenie całej Polski stanu wojennego i o zaostrzeniach rygorów w życiu publicznym.

– 13 grudnia 33 lata temu władza myślała, że skręciła kark Solidarności i opanowała sytuację. Nie było jednak takiej możliwości, by idea wolności została stłamszona- mówi Adam Myrda, starosta lubiński.

Podczas gali w CK Muza w Lubinie podsumowano konkurs historyczno-literacki pod nazwąSTAN WOJENNYBY CZAS NIE ZAĆMIŁ”. Był on skierowany do młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. Każda drużyna zgłoszona przez daną szkołę rozwiązywała test historyczny. Ponadto młodzież musiała napisać pracę literacką, np. w formie opowiadania, felietonu czy komiksu. Do konkursu historycznego zgłosiło się 9 drużyn i wpłynęło 17 prac literackich. Laureatami zostali uczniowie następujących lubińskich placówek: Gimnazjum nr 4, Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum nr 1 i Liceum nr 5 ZSS. Nagrodę dla najbardziej aktywnej placówki otrzymało Gimnazjum nr 4 i I LO.

– Pisząc pracę bazowałem na opowiadaniach babci i dziadka, bardzo mnie ten temat zainteresował- mówił Zachariasz Adamcza, uczeń Gimnazjum nr 4. 

 Gwiazdą koncertu była Edyta Geppert.

SZAT

 

 

Dodaj komentarz