LUBIN. Korniszony i chrust teściowej – rarytasy z naszego powiatu

Perły-kulinarne-z-powiatu-lubińskiego-2016-fot.-Urszula-Znamirowska-DODR-4-766x510Ścinawskie korniszony i chrust teściowej z Rudnej to kulinarna wizytówka powiatu lubińskiego. Obie potrawy zostały wyróżnione w tegorocznej edycji dolnośląskiego konkursu „Nasze kulinarne dziedzictwo- Smaki Regionów”.

Ścinawskie korniszony i chrust teściowej z Rudnej to kulinarna wizytówka powiatu lubińskiego. Obie potrawy zostały wyróżnione w tegorocznej edycji dolnośląskiego konkursu „Nasze kulinarne dziedzictwo – Smaki Regionów”.

Rok w rok Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we współpracy z Urzędem Marszałkowskim i Polską Izbą Produktu Regionalnego i Lokalnego szuka w regionie kulinarnych perełek.

– Celem konkursu jest poszukiwanie i gromadzenie wiedzy na temat produktów specyficznych dla regionu Dolnego Śląska, które mogą stać się jego wizytówką, a także upowszechnianie tej wiedzy. W tym roku komisja konkursowa oceniła ponad czterdzieści produktów – informuje Urszula Znamirowska z Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu.

W powiecie lubińskim tymi perełkami okazały się korniszony produkowane przez Zakład Handlu i Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego Teofil Szelwika w Ścinawie oraz chrust teściowej wprost z kuchni Towarzystwa Przyjaciół Rudnej.

Korniszony są jednym z towarów eksportowych ścinawskiej przetwórni. Każdego roku z firmy wyjeżdża średnio kilkanaście tysięcy słoiczków, z których część trafia za granicę, głównie do Niemiec.

– Sekret tkwi w recepturze, w tym w sposobie pasteryzacji, oraz w surowcu. Ogórki kupujemy od drobnych rolników, głównie z Dolnego Śląska, którzy hodują je z nasion dostarczanych przez nas – opowiada współwłaścicielka przedsiębiorstwa Marta Postoł. – Korniszony są naszym towarem premium, ale jesteśmy też znani z innych produktów. Znakiem rozpoznawczym są żółte patisony, z którymi jesteśmy kojarzeni w całej Polsce.

Przetwory w ścinawskiej fabryce powstają od pół wieku. W rodzinnej firmie w tej chwili pracuje trzydzieści osób. Tutejsze korniszony zdobyły wyjątkowo ważną nagrodę – nominację do prestiżowego tytułu Perła 2016, przyznawanego na Międzynarodowych Targach Spożywczych Polagra Food.

Chrust z teściowej zaprezentowany we Wrocławiu przez Towarzystwo Przyjaciół Rudnej przygotowała Agnieszka Bogdan. Kwiatową dekorację stworzyła Elżbieta Bigus. Nagrodę w imieniu stowarzyszenia odebrała prezes Danuta Adamska. TPR w konkursie wzięło udział po raz pierwszy i sukces już zachęcił je do kolejnego kroku.

– W przyszłym roku wydamy książkę z przepisami z naszego regionu – zapowiada Danuta Adamska. – Mieszkańcy gminy Rudna pochodzą z różnych regionów, miejscowa kuchnia jest więc bardzo bogata i ciekawa. Teraz chcemy ją pokazać światu.

Chrust zdobył wyróżnienie w kategorii produktów regionalnych. Podobno jest bardzo prosty w przyrządzaniu.

– Podstawowe składniki jak na ciasto makaronowe, tłuszcz i karmel oraz orzechy. Ten produkt jest produktem lokalnym i często prezentowanym na imprezach w Rudnej – uchyla rąbka tajemnicy Urszula Znamirowska z DODR.

Gospodynie z Rudnej nie chcą jednak na razie zdradzać pełnej receptury. Dokładny przepis na chrust teściowej zamierzają po raz pierwszy opublikować w swojej książce kucharskiej.

Autor: JD / Fot. Urszula Bartoszewicz (DODR we Wrocławiu)

Dodaj komentarz