LUBIN. Komitet PSL kwestionuje wydatki rywala (WIDEO)

Wybory samorządoweKomitet Wyborczy Wyborców PSL w Lubinie zawiadomił Krajowe Biuro Wyborcze, że jeden z jego rywali wydał na kampanię przed wyborami uzupełniającymi do rady miejskiej w Lubinie znacznie więcej pieniędzy, niż było to dozwolone. Jako dowód przedstawia sfotografowane wyborcze bannery i billboardy konkurenta.

– Zawiadomienie złożył Komitet Wyborczy Wyborców PSL w Lubinie – informuje Małgorzata Zając, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Legnicy. – Jego treść dotyczy potencjalnego przekroczenia limitu wydatków na kampanię wyborczą przez Komitet Wyborczy Wyborców Robert Raczyński Lubin 2006. Informacje wskazane w tym zawiadomieniu będą weryfikowane podczas obowiązkowego rozliczenia kampanii wyborczej.

– Gdyby chodziło o jeden, dwa billboardy więcej, nie byłoby problemu, ale było ich zdecydowanie dużo więcej. Sfotografowaliśmy je i na podstawie cenników lokalnych firm wyliczyliśmy, że ich koszt wyniósł ponad 12 550 złotych – wyjaśnia Adam Ozonek, pełnomocnik KWW PSL w Lubinie, którego kandydatem był Leszek Telatyński. – Nie mogliśmy siedzieć bezczynnie, bo zostało naruszone prawo wyborcze w zakresie limitu wydatków.

– Kampania została przez nas zrealizowana zgodnie z obowiązującymi przepisami, w tym limitami wydatków – odpowiada Piotr Midziak, pełnomocnik KWW Robert Raczyński Lubin 2006. – Potwierdzi to sprawozdanie finansowe, które zamierzamy w niedługim czasie przekazać do Państwowej Komisji Wyborczej.

Na przedstawienie sprawozdania finansowego z kampanii komitety mają trzy miesiące. Później, przez miesiąc do tych dokumentów mogą wnosić uwagi obywatele. Komisarz wyborczy musi zakończyć analizę rozliczenia w ciągu kolejnych trzech miesięcy. Jeśli w toku badania finansów kampanii okaże się, że komitet wspierający Tomasza Górzyńskiego naruszył obowiązujące przepisy odnośnie limitu wydatków, jego pełnomocnik może ponieść konsekwencje orzeczone przez sąd. Sam radny nie straci jednak mandatu, ponieważ przekroczenie tego limitu nie zawiera się w katalogu naruszeń kodeksu wyborczego, dających podstawę do unieważnienia przez sąd wyniku wyborów.

Dodaj komentarz