O tym, jak świat postrzegają osoby niewidome mogli się przekonać uczniowie Zespołu Szkół Integracyjnych w Lubinie. Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, pedagodzy Zespołu Szkół przygotowali doświadczenia, dzięki którym uczniowie mogli wczuć się w rolę osoby niewidomej.
– Staramy się pokazać dzieciom, na czym polegają problemy osób niewidomych i niedowidzących, jak funkcjonują w codziennym życiu. Mamy nadzieję, że dzięki temu będą wspierać swoich kolegów w szkole – tłumaczy Iwona Kędzierska, wicedyrektor Zespołu Szkół Integracyjnych w Lubinie.
Na spotkanie z uczniami zaproszono Darię Marczuk. Niewidoma dziewczynka opowiadała o tym jak radzi sobie w codziennym życiu.
–Jeżdżę na rowerze, na kładzie, radzę sobie całkiem nieźle – zapewnia Daria Marczuk. – Nauka czytania na początku była bardzo trudna. Koniec końców udało się i dzisiaj bez problemów czytam i piszę systemem Braila – dodaje.
W holu szkoły, dzieci mogły wykonać kilka eksperymentów, które uświadamiały im, z jakimi problemami muszą zmagać się osoby niewidome i niedowidzące. Uczniowie musieli z zasłoniętymi oczami podpisać się na kartce, wyliczyć odpowiednią kwotę pieniędzy czy odróżnić zapachy.
– W tym roku Dni Osób Niepełnosprawnych obchodziliśmy pod hasłem „Widzę inaczej”. Przygotowaliśmy stanowiska, które pomogą dzieciom zrozumieć jak postrzegają świat osoby niewidome lub niedowidzące. – wyjaśnia Sylwia Benier, nauczyciel ZSI – Odwiedził nas także specjalny gość – niewidomy pan z psem przewodnikiem. Dzieci na co dzień nie mają kontaktu z takimi osobami, dlatego był to dla nich bardzo ciekawe i pouczające.
Zespół Szkół Integracyjnych co roku organizuje prelekcje dla uczniów podczas Dnia Osób Niepełnosprawnych. Wcześniejsze obchody poświęcono ludziom cierpiącym z powodu rzadkich chorób genetycznych.
Zobacz także: