LUBIN/ CASSINO. Wbiegł na Monte Cassino dla ppor. Sienkiewicza

IMG_5541Marek Dłubała, wiceprezes Regionalnego Centrum Sportu w Lubinie wziął udział w biegu upamiętniającym 70 rocznicę bitwy pod Monte Cassino. Lubinianin wraz z ponad tysiącem uczestników wbiegł na szczyt Monte Cassino szlakiem, którym w 1944 roku forsowali wzgórze żołnierze 2. Korpusu Polskiego.

Startujący mieli do pokonania 10 km. Półtora kilometra wiodło przez miasteczko Cassino we Włoszech, potem 8,5-kilometrowy podbieg wiódł szlakiem na szczyt Monte Cassiono. medalTo tam w maju 1944 roku wojska 2. Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa pokonały broniące się oddziały niemieckie, co utorowało aliantom drogę do Rzymu i wyzwolenia Włoch. Zwycięstwo kosztowało życie 1052 polskich żołnierzy, których szczątki spoczęły na wybudowanym po wojnie Polskim Cmentarzu Wojennym.

Każdy z uczestników imprezy biegł ku chwale jednego z poległych Polaków – mówi Marek Dłubała, wiceprezes RCS w Lubinie.


Pomysłodawcą biegu jest Bogusław Mamiński, były wicemistrz świata i Europy w biegu na 3km z przeszkodami, organizator wielu imprez biegowych. Przygotowania do imprezy trwały dwa lata i wymagały współpracy wielu organów i instytucji. Bieg na Monte Cassino odbył się w ramach 13. edycji międzynarodowego biegu na dystansie 10 km „CORRIAMO VERSO L’ABBAZIA”.

DRM

Dodaj komentarz