LUBIN. Będzie strajk w Pol-Miedź Trans?

 

PMT 1Referendum strajkowe szykują związkowcy z Pol-Miedź Trans. Tymczasem kolejny związek zawodowy ogłosił pogotowie strajkowe. Niebawem przed siedzibą spółki pojawią się banery, na których załoga wyrazi swój protest przeciw reorganizacji, jaka czeka transportową firmę Polskiej Miedzi. Władze Pol-Miedź Trans zaprosiły związki na kolejne spotkanie mediacyjne. Jeśli jednak strony nie dojdą do porozumienia, związkowcy zapowiadają strajk.

Ostatnio pogotowie strajkowe w Pol-Miedź Transie zorganizowała Solidarność, teraz zrobił to Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Miedziowego. Niebawem przed siedzibą spółki pojawią się stosowne banery, pojawią się też ogłoszenia na związkowych tablicach. Pogotowia strajkowego prawo nie przewiduje i władze spółki mogą polecić ściągnięcie banerów. Ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych przewiduje natomiast organizację referendum strajkowego i strajku przez organizacje, które wcześniej były w sporze zbiorowym z pracodawcą. Taką organizacją jest ZZPPM.

– Spór zbiorowy nie może dotyczyć restrukturyzacji. Może dotyczyć wyłącznie spraw płacowych i socjalnych, dlatego takie mamy i będziemy się starać dla tych odchodzących z powodu restrukturyzacji pracowników jeszcze coś wywalczyć. Ja bym chciała przede wszystkim wynegocjować podniesienie pensji, by przez jeszcze ten ostatni rok w nowych spółkach mieli wyższe zarobki – mówi Dorota Zielonko, przewodnicząca ZZPPM PMT.

Największą bolączką załogi Pol-Miedź Transu jest planowana na 1 kwietnia 2015 roku reorganizacja spółki, w wyniku której w PMT ma pozostać wyłącznie oddział kolejowy. Oddziały samochodowe i paliwowy mają przejść do innych spółek Grupy Kapitałowej KGHM. Z firmy ma odejść zatem około 30 proc. załogi. Dotychczasowe spotkania z władzami Pol-Miedź Trans jak i KGHM nic nie wniosły. W Pol-Miedź Trans wprowadzono program dobrowolnych odejść. Teraz kolejne spotkanie mediacyjne w ramach sporu zbiorowego zaplanowano na najbliższy piątek 12 grudnia.

– Cały czas trwają mediacje. Jest powołana instytucja mediatora, a więc cały czas mamy nadzieję, że ten spór zbiorowy będzie rozwiązany przy stole podczas negocjacji. Jeśli się nie uda, to związki zawodowe tak jak zapowiadają, przeprowadzą referendum strajkowe, no i ewentualnie może dojść do strajku ostrzegawczego. Mamy nadzieję, że będzie on przebiegał zgodnie z prawem, a zarząd zadba by był on bezpieczny dla naszych pracowników – mówi Marek Danysz, rzecznik prasowy Pol-Miedź Trans

PMTStrajk oznacza między innymi wstrzymanie transportu tak osobowego, jak i towarowego. Protest Pol-Miedź Trans oznacza zatem wstrzymanie całego KGHM. Czy będzie strajk? Zadecyduje załoga.

– Zamierzam przeprowadzić referendum strajkowe – deklaruje Dorota Zielonko.

W PMT jest pięć organizacji związkowych. Na razie protestuje tylko ZZPPM. W poniedziałek okaże się, czy referendum strajkowe wesprze drugi największy związek w spółce, czyli Solidarność. Do sprawy powrócimy.  

DRM

Dodaj komentarz