LUBIN. Będą skarżyć „janosika”

GórzyńskiLubin to kolejny samorząd, który zamierza zaskarżyć w Trybunale Konstytucyjnym tzw. podatek „janosikowy”. Wcześniej zrobiło to Mazowsze, a także „antyjanosikowa” koalicja powiatów. Samorządy uważają, że sposób naliczania subwencji wyrównawczej i wysokość kwot „janosika” są krzywdzące dla płatników, a często powodują ich zapaść finansową.

Tylko w 2014 roku z tytułu subwencji wyrównawczej z budżetu Lubina do państwowej kasy wpłynęło około 2,4 mln zł. Miasto postanowiło sprzeciwić się niewłaściwym zasadom naliczania tzw. „janosikowego”. Decyzję podjęła podczas ostatniej sesji Rada Miejska w Lubinie.

– Będziemy wnioskować do Trybunału o rozpatrzenie czy jest to zgodne z konstytucją – zapowiedział Andrzej Górzyński, przewodniczący Rady Miejskiej w Lubinie.

Tym samym Lubin dołączył do grona samorządów, które kategorycznie sprzeciwiają się obecnie obowiązującym zasadom płacenia „janosikowego”. Do Trybunału zwróciła się „antyjanosikowa” koalicja powiatów, która czeka na termin rozprawy. Sukcesem w tej sprawie może poszczycić się Mazowsze. W marcu 2014 Trybunał Konstytucyjny orzekł, na korzyść województw-płatników.

TK– Trybunał Konstytucyjny orzekł na korzyść województwa mazowieckiego, ale co ciekawe dał jeszcze 18 miesięcy na naprawienie przepisów i przez te 18 miesięcy Mazowsze nadal musi płacić – dodaje Górzyński.

Przypomnijmy „janosikowe” to dodatkowy „podatek”, który płacą najbogatsze samorządy na rzecz tych najbiedniejszych. A przynajmniej z założenia. Skutki obowiązujących zasad naliczania subwencji są takie, że po otrzymaniu pieniędzy samorządy-beneficjenci znacznie wyprzedzają finansowo samorządy-płatników. Według przeciwników „janosika” obecne przepisy mogą doprowadzać samorządy obarczone tym podatkiem do zapaści.

DRM/ FOT. ARCHIWUM

Dodaj komentarz