LSSE. Klastry coraz większe

nowiczłonkowie-300x159Klastry lotniczy i edukacyjny Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej powiększyły się o kolejnych partnerów. Tym razem firma Centrum Intermodal Ritex Transport Spedycja Logistyka dołączyła do grona członków Dolnośląskiego Klastra Lotniczego. Klaster edukacyjny zyskał w ostatnim czasie partnera w postaci Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Legnicy.

Rozwijać skrzydła i to dosłownie zamierza w ramach Dolnośląskiego Klastra Lotniczego firma Centrum Intermodal Ritex Transport Spedycja Logistyka. Przedsiębiorstwo w lutym przystąpiło do Dolnośląskiego Klastra Motoryzacyjnego, a teraz stawia na współpracę z branżą lotniczą. Jest to zgodne z profilem działalności firmy, która planuje inwestować w nowe technologie w logistyce. Ritex zamierza badać praktyczne zastosowanie dronów w logistyce. Do tego celu przedsiębiorstwo zamierza zbudować na terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej centrum badawczo-rozwojowe z inkubatorem przedsiębiorczości.

– W ubiegłym roku firma otrzymała zezwolenie na prowadzenie działalności na terenie LSSE, w podstrefie Legnickie Pole. To tam chce budować i testować drony, które mają być wykorzystywane do zabezpieczania obiektów oraz usług kurierskich. Obecność w Dolnośląskim Klastrze Lotniczym otwiera przed firmą Ritex możliwość współpracy z takimi światowymi markami jak Becker Avionics Polska, Bergman Engineering i UTC Aerospace Systems, które są partnerami Klastra – mówi Dorota Włoch, wiceprezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

W siłę rośnie też Dolnośląski Klaster Edukacyjny, który liczy już 65 członków. Tym razem do grona partnerów dołączył Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli z Legnicy. To kolejna instytucja edukacyjna, która zamierza współpracować ze szkołami i firmami w ramach klastra. Oferta ośrodka obejmuje szeroko pojęte doradztwo przedmiotowe i problemowe dotyczące bieżących zagadnień oświatowych. Pracownicy ODMiDN pomagają nauczycielom rozwiązywać problemy zawodowe i starają się wspólnie z nimi szukać inspiracji do jeszcze efektywniejszego edukowania uczniów. Kształcenie nauczycieli odbywa się za pomocą kursów, warsztatów oraz e-szkoleń. Wśród poruszanych tematów są także te dotyczące kształcenia zawodowego. Kadra Ośrodka przeprowadziła na początku tego roku m.in. szkolenie z zakresu wsparcia szkół zawodowych, jako szkół pozytywnego wyboru. Radziła tym samym jak promować wśród uczniów i ich nauczycieli świadomy wybór szkoły ponadgimnazjalnej.

– Na Dolnym Śląsku funkcjonuje 15 wyższych uczelni publicznych oraz 28 prywatnych, a także prawie 100 szkół zawodowych 130 techników. Placówki te kształcą najlepsze kadry dla przemysłu. Są otwarte na współpracę z inwestorami i stale dopasowują swoją ofertę do potrzeb rynku pracy. To tutaj powstała idea powołania zawodu technika mechatronika, którą z powodzeniem od kilkunastu lat wspiera i rozwija Volkswagen Motor Polska. Śladem koncernu poszły kolejne firmy z LSSE, które wspólnie ze szkołami m.in. w Legnicy, Chocianowie i Środzie Śląskiej stworzyły już 11 klas patronackich realizujących autorskie programy kształcenia – tłumaczy potencjał Dolnośląskiego Klastra Edukacyjnego Rafał Jurkowlaniec, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Dolnośląski Klaster Edukacyjny LSSE znacznie ułatwia prognozowanie zapotrzebowania rynku pracy na konkretne umiejętności, zawody oraz zwiększa dostępność do praktycznej nauki zawodu. Dzięki jego powstaniu możliwe jest jeszcze lepsze skoordynowanie działań szkół i firm, aby umożliwić im nawiązanie współpracy w zakresie powstawania klas patronackich i rozwijania idei kształcenia dualnego na potrzeby przedsiębiorstw. Aktualnie członkowie klastra pracują m.in. nad pozyskiwaniem środków z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na rozbudowę bazy edukacyjnej oraz przeprowadzenie warsztatów szkoleniowych.

ŹRÓDŁO LSSE

Dodaj komentarz