Opublikowany: pt, Sty 31st, 2020

Legnicki szpital zadba o “Dietę Mamy”

Podniesienie jakości żywienia dla pacjentek w ciąży oraz w okresie poporodowym, pogłębienie wiedzy dotyczącej zasad zdrowego odżywiania i utrwalenie właściwych nawyków w tym zakresie – to cele pilotażowego programu Ministerstwa Zdrowia, do którego przystąpił Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy.

Co w praktyce oznacza wdrożenie programu Dieta Mamy (“Standard szpitalnego żywienia kobiet w ciąży i w okresie poporodowym”) w legnickiej lecznicy? Jak przekonują jej przedstawiciele, pacjentki oddziału położniczo-ginekologicznego odcinków – patologia ciąży, sala porodowa i położniczego będą otrzymywać dziennie pięć posiłków o odpowiedniej kaloryczności, dostosowanej do danego trymestru ciąży lub okresu karmienia piersią. Będą także mogły skorzystać z konsultacji z dietetykiem klinicznym i porad oraz edukacji dotyczącej prawidłowego żywienia.

– Biorąc udział w programie pacjentka będzie otrzymywać posiłki według zmodyfikowanego jadłospisu oraz uzyska indywidualne wskazówki, jak poprzez proste zmiany sposobu odżywiania i stylu życia w większym stopniu zadbać o zdrowie swoje i dziecka, poprawić samopoczucie, przyczynić się do prawidłowego przebiegu ciąży oraz porod – informuje Tomasz Kozieł, rzecznik prasowy WSS w Legnicy.

Aby uczestniczyć w programie pacjentki muszą podpisać oświadczenie wraz ze zgodą na udział. Formularz otrzymywać będą przy przyjęciu na oddział. Możliwość ta nie dotyczy pań, które podczas hospitalizacji nie korzystają z diet o charakterze leczniczym.

Przedstawiciele legnickiej placówki proszą pacjentki, które wezmą udział w programie, by zgłaszały swoje opinie dotyczące serwowanych posiłków na adres e-mail: dietamamy@szpital.legnica.pl lub bezpośrednio do dietetyka czy personelu medycznego na oddziale. W dniu wypisu będą natomiast proszone o wypełnienie ankiety, która pozwoli ocenić stopień satysfakcji i ułatwi ewentualną modyfikację programu.

Wszyscy zainteresowani mogą zapoznać się z materiałami Instytutu Żywności i Żywienia “Zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej, który można znaleźć na stronie www.zachowajrownowage.pl.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..