W ciągu ostatnich czterech lat prawie 1 tys. gospodarstw skorzystało z dofinansowania na wymianę tradycyjnego ogrzewania na przyjazne środowisku – chwalą się legniccy urzędnicy. I podkreślają, że te dotacje są skuteczną formą walki ze smogiem w mieście.
W latach 2015-2016, gdy lokalne samorządy dyskutowały na temat konieczności przeprowadzenia pełnej intwentaryzacji i stworzenia bazy źródeł niskiej emisji, w Legnicy zadanie to zostało już zakończone. Efekt? W mieście udało się stworzyć dostępną na stronie urzędu mapę lokalizującą liczbę źródeł. W 2016 r. – jak przypominają władze nadkaczawskiego miasta – zinwentaryzowano ponad 14,5 tys. źródeł na paliwo stałe, jak piece kaflowe, kotły węglowe czy kominki. Ze złożonych do dziś wniosków wynika, że zlikwidowano już ponad 3 tys. z nich.
Wśród działań, które przysłużyły się ograniczeniu niskiej emisji były też termomodernizacje i podłączenia do sieci ciepłowniczej budynków oraz obiektów użyteczności publicznej. Ocieplono m.in. szkoły czy przedszkola. Zadanie pochłonęło kilkadziesiąt milionów zł. Dziś wszystkie legnickie budynki użyteczności publicznej mają już ekologiczny system ogrzewania – przekonują urzędnicy.
– Do miejskich sieci przyłączane były mieszkania komunalne m.in. przy ul. Głogowskiej, budynki szkolne, przedszkola, hale sportowe. Budowane są także nowoczesne sieci ciepłownicze – wylicza Arkadiusz Rodak, rzecznik prasowy prezydenta Legnicy. – W walce ze smogiem miasto współpracuje z różnymi instytucjami. W 2016 r. zawarto porozumienie z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska we Wrocławiu, w którym zadeklarowano podejmowanie wspólnych działań, służących ochronie jakości powietrza, w szczególności w zakresie zapewnienia danych do systemu ocen i prognoz jakości powietrza w Legnicy – podkreśla.
Legnica nawiązała współpracę z Uniwersytetem Wrocławskim, dzięki której w mieście ruszył unijny projekt LIFE-APIS/PL. Mieszkańcy odczuli ten fakt zauważając na terenie miasta tablice informujące o prognozowanych parametrach powietrza. Włodarze zawarli również porozumienie w sprawie współpracy na rzecz poprawy jakości powietrza z PGNiG. Wpisują się w nie działania informacyjne i edukacyjne, zachęcające do zastąpienia paliwa stałego gazowym.
Przedstawiciele magistratu dodają, że równie istotnym działaniem było przystąpienie do Legnickiego Klastra Odnawialnych Źródeł Energii. Legnica jest jego współorganizatorem.