Legnicka diecezja ma program ochrony dzieci i młodzieży (WIDEO)

Przedstawiciele legnickiej diecezji badają obecnie pięć zgłoszeń, dotyczących wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych. W tym, by podobne zdarzenia rozpatrywać z należytą starannością, ale i w tym, by w przyszłości było ich jak najmniej ma pomóc przygotowana właśnie strategia: „Wytyczne dotyczące ochrony dzieci i młodzieży”.

Przedstawiony dziś dokument powstał na mocy ubiegłorocznej decyzji Rady Biskupów Diecezjalnych na Jasnej Górze. Uznano wtedy, że każda diecezja musi opracować i wdrożyć w życie program prewencji dotyczący dzieci i młodzieży. Dziś zaprezentował go biskup Zbigniew Kiernikowski.

O tym, że problem jest poważny świadczą statystyki. 1 z kapłanów diecezji legnickiej został skazany prawomocnym wyrokiem i odbywa karę. 2 przypadki wykorzystywania małoletnich bada obecnie prokuratura. Duchowni zajmują się również 5 wiarygodnymi zgłoszeniami. Nieznana jest natomiast liczba podobnych przypadków w 27-letniej historii diecezji. Jej przedstawiciele wskazują, że zjawisko jest znacznie szersze i apelują do ofiar o odwagę w dążeniu do prawdy.

Pomóc w badaniu podobnych zdarzeń, ale i ich zapobieganiu ma diecezjalny program ochrony dzieci i młodzieży. Deklarację jego respektowania już niebawem podpisze każda osoba, która podejmuje jakąkolwiek odpowiedzialność wobec nich na terenie diecezji legnickiej. Sam dokument problemu jednak nie rozwiąże – zauważają duchowni.

Jak zapowidają przedstawiciele legnickiej diecezji, jeszcze w tym roku nauczyciele, duszpasterze i katecheci odbędą szkolenia w tym zakresie. Te planowane są do końca przyszłego roku. Warto zaznaczyć, że nad treścią wytycznych pracowały także osoby świeckie.

Więcej w materiale wideo TV Regionalna.pl:

Dodaj komentarz

*

code