Opublikowany: pon, Maj 29th, 2017

Legniccy radni poparli zapisy Karty Samorządności

sesja_rm_legnica214 członków Rady Miejskiej Legnicy głosowało dziś za przyjęciem wniosku o poparcie zapisów Karty Samorządności Związku Miast Polskich. Przeciwnym temu było siedmiu rajców. Odrębne zdanie wyraził Adam Wierzbicki z PiS.

“Samorząd terytorialny stanowi fundament demokratycznego państwa. Odbudowa polskiego samorządu, która przyniosła społecznościom lokalnym autonomię i możliwość decydowania o swoim losie, jest najbardziej udaną z polskich reform. Dzięki temu zmieniliśmy Polskę, zyskując przy tym zaufanie większości Polaków, co systematycznie potwierdzają badania opinii publicznej […] Zmiany w ustawach dotyczących podstaw polskiego samorządu, które są obecnie proponowane bez żadnych konsultacji ze stroną samorządową, mogą podważyć ustrój państwa” – takie zapisy znalazły się w Karcie Samorządności Związku Miast Polskich, która dziś trafiła na sesję legnickich rajców.

Wniosek o dopisanie tego punktu do porządku obrad zgłosili prezydenccy radni. Głosowanie nad przyjęciem stanowiska przez RM poprzedziła dyskusja, w której głos zabrała nawet obecna na sali posłanka Prawa i Sprawiedliwości, Ewa Szymańska.

Ewa Szymańska

Ewa Szymańska

– Zapisy Karty Samorządności są nieaktualne, bo zmiany mogące podważać ustrój państwa nie są przecież procedowane. Pismo jest więc pozbawione sensu, a jednocześnie wygląda jak deklaracja Komitetu Obrony Demokracji. Tymczasem demokracja w Polsce ma się dobrze, o czym świadczą doniesienia medialne – przekonywała posłanka. – Ludzie wybrali Prawo i Sprawiedliwość demokratycznie. To urna będzie właściwym narzędziem dla obywateli, jeśli postanowią to zmienić. Zarówno dyskusję, jak i argumenty zawarte w piśmie oceniam jako kompletnie bezzasadne – zakończyła.

– O jakich trwających zmianach piszecie? Proszę o przykłady ograniczenia samorządności. Nie mam zamiaru głosować nad kłamstwami. Nie podpiszę się pod nieprawdziwym wnioskiem – wtórował Adam Wierzbicki z PiS, który tuż po zakończeniu głosowania zgłosił votum separatum.

– To że pewne prace zostały zawieszone nie oznacza, że temat nie wróci. Chcemy poprzeć zapisy karty ku przestrodze, by rządzący nie zapominali o samorządach – odpowiedział Wojciech Cichoń z KWW Tadeusza Krzakowskiego.

Ostatecznie 14 radnych poparło wniosek, siedmiu wyraziło swój sprzeciw. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..