LEGNICA. Ze śpiewem na ustach

IMG_5478 Premiera plenerowego spektaklu teatralnego „Człowiek na moście”, inspirowanego postacią nieżyjącego założyciela Legnicy Cantat Henryka Karlińskiego, ma być wisienką na torcie tegorocznego festiwalu polskiej chóralistyki. Impreza rozpocznie się jutro już po raz 45.

IMG_5468Organizatorzy, Legnickie Centrum Kultury, dwoją się i troją, by festiwalem żyło całe miasto. Od poniedziałku młodzi chórzyści umilają swym śpiewem podróż pasażerom komunikacji publicznej. – Na twarzach wielu podróżnych często pojawiają się łzy wzruszenia – przyznaje Monika Szczerbińska-Walczak, dyrektor artystyczny Ogólnopolskiego Turnieju Chórów Legnica Cantat.

Tuż przy Rynku, na ul. Złotoryjskiej obok budynku poczty, powstał labirynt wewnątrz którego ukryte są „Tajemnice Cantatu”. Wernisaż tej wystawy w piątek o godz. 17.30. – Możemy zdradzić, że na otwarciu pojawi się Henryk Karliński – mówi Marcin Andrzejewski, wicedyrektor LCK. Prawdopodobnie ma na myśli obecność aktora legnickiego teatru, Pawła Palcata, który wciela się w postać legendarnego pomysłodawcy festiwalu.

IMG_5521Godzinę później, o 18.30, również na Rynku zaplanowana jest promocja wydawnictwa „Opera omnia”, w którym rozpisano na nuty kompozycje Jerzego Libana, patrona imprezy. Dzień zakończy premiera wspomnianego spektaklu na dziedzińcu zamku Piastowskiego (godz. 20.30). To jedyny punkt Cantatu, na który obowiązują bilety lub zaproszenia. Udział w pozostałych atrakcjach jest bezpłatny.

W sobotę, od godz. 10 rano, w biurowcu Letia Business Center przy ul. Rycerskiej, rozpoczną się koncerty konkursowe. Po nich, o godz. 18, organizatorzy zapraszają do Akademii Rycerskiej na finisaż wystawy plakatów i grafiki Kai Renkas. Imprezę zakończy koncert galowy „Bitwa o Lutnię”, podczas którego zostaną ogłoszone wyniki konkursu. Finał o godz. 20 w biurowcu przy ul. Rycerskiej.

JOM

Dodaj komentarz