LEGNICA. Wielki Brat czuwa i demaskuje

monitoringCoraz więcej wandali, przestępców i chuliganów jest zatrzymywanych przez policję na gorącym uczynku. Wszystko za sprawą działającego od marca ubiegłego roku monitoringu miejskiego.

W minionym roku kamery zarejestrowały ponad 1150 zdarzeń. Dzięki temu ujęto przestępców włamujących się do kiosków, samochodów, niszczących mienie, nawet symulujących wypadek. Najwięcej zdarzeń dotyczy spożywania alkoholu w miejscach publicznych.

– Z usług naszego monitoringu korzystały także służby zajmujące się bardzo poważnymi przestępstwami. Te działania są objęte ścisłą tajemnicą – informuje Arkadiusz Rodak, rzecznik prasowy magistratu.

Kamery obserwują miasto przez 24 godziny na dobę. Obraz przekazują do głównego centrum monitorowania mieszczącego się w siedzibie straży miejskiej przy al. Rzeczypospolitej, a także do lokalnego centrum monitorowania w budynku policji przy ul. Staffa.

– Najwięcej zdarzeń odnotowujemy na drugiej zmianie – mówi Konrad Szczepański, koordynator ds. monitoringu legnickiej straży miejskiej. – Osiemdziesiąt procent wszystkich, to spożywanie alkoholu w miejscach publicznych. Dzięki monitoringowi wyeliminowaliśmy to zjawisko m.in. z Rynku, wałów nad Kaczawą i innych miejsc – dodaje.

Dzięki zapisowi z monitoringu ubezpieczyciel odkrył, że właściciel samochodu sfingował wypadek, by dostać odszkodowanie. Inny mężczyzna zadzwonił na pogotowie informując, że przed szpitalem został potrącony przez samochód. Przegląd monitoringu nie wykazał takiego zdarzenia. Mężczyzna przyznał się, że skłamał, bo chciał bez kolejki dostać się do specjalisty.

– Kamery ratują też życie. Dzięki nim sporo osób, które zasłabły na ulicy, bardzo szybko uzyskały pomoc. Niestety, wielu ludzi przechodzi obojętnie obok leżących na skwerku czy na chodniku. Nie zawsze są to pijacy. W okresie zimowym kamery wychwytują bezdomnych śpiących na przystankach i nasze patrole przewożą ich do noclegowni – dodaje Konrad Szczepański. W grudniu zarejestrowały też ponad 10 zdarzeń dewastacji iluminacji świątecznej. Dzięki temu wandale zostali zatrzymani.

FOT. MONITORING

Dodaj komentarz