LEGNICA. Rycerski mural przy głównej arterii

IMG_7481Fundacja Sztuka dla Ludzi nie próżnuje, a jej współzałożycielka Dagmara Angier-Sroka ostatnio większość czasu spędza ponad ziemią. I nie chodzi tu o bujanie w obłokach, ale o żmudną pracę na podnośniku i rusztowaniach.

Wielkoformatowe malarstwo przy ulicy II Armii Wojska Polskiego, które stworzyła wspólnie z mężem Bartłomiejem Sroką, dotyczy projektu „Średniowieczna Legnica” i jest jednym z dwóch naściennych efektów przedsięwzięcia. Malowidło ukazuje średniowiecznego rycerza, który trzyma w ręce tarczę z piastowskim herbem.

IMG_7173Poniżej widnieje fragment psalmu pisany łaciną: „Exaltationes Dei in gutture eorum, et gladii ancipites in manibus eorum” (Niech chwała boża będzie w ich ustach, a miecze obosieczne w ich ręku). Jak objaśniają pomysłodawcy, słowa te są żywym przesłaniem dla każdego z nas, abyśmy mogli stać się współczesnymi rycerzami. W średniowieczu dla walczących ważne było duchowe wsparcie i to nie zmieniło się do dziś.

Zacytowany po łacinie fragment, pochodzący z Księgi Psalmów Starego Testamentu, ma zachęcić mieszkańców Legnicy do przeczytania całego utworu w języku polskim. Projekt „Średniowieczna Legnica” współfinansują Fundacja Polska Miedź oraz Urząd Miasta w Legnicy.

Z

Dodaj komentarz