Legnica otwiera palmiarnię i mini-zoo. Ptasia grypa już niegroźna?

Fot. UM Legnica
Fot. UM Legnica

Już w sobotę, 1 kwietnia, legniczanie znów będą mogli odwiedzić palmiarnię i mini-zoo w parku Miejskim. Ratusz zapowiada jednak zastosowanie środków ostrożności w związku z ryzykiem zakażenia ptasią grypą.

Przypomnijmy, że legnicka palmiarnia i mini-zoo zostały zamknięte w lutym br., po doniesieniach weterynarzy o kolejnych martwych ptakach na terenie powiatu zakażonych ptasią grypą. W ciągu miesiąca doliczyli się oni ponad 200 padłych łabędzi. I choć wciąż obowiązują przepisy wdrożone w kontekście zwalczania tego zagrożenia, sytuacja się ustabilizowała.

– Od miesiąca nie padły już żadne dzikie ptaki. W tym czasie dwukrotnie pobraliśmy próbę, ale wynik był ujemny – potwierdza Barbara Małecka-Salwach, powiatowy lekarz weterynarii. – Jeszcze 2-3 tygodnie temu docierały do nas informacje o ogniskach w innych regionach kraju. Dlatego hodowcy drobiu nadal muszą stosować się do zakazu trzymania ptactwa na zewnątrz. Kaczki czy kury mogą oni umieszczać jedynie w zadaszonych kojcach.

W związku z tym władze Legnicy postanowiły ponownie udostępnić palmiarnię i mini-zoo odwiedzającym. W magistracie zdają sobie jednak sprawę, że ryzyko zakażenia wciąż istnieje.

– Ze względu na potencjalne zagrożenie zastosowane będą środki ostrożności w postaci mat dezynfekcyjnych przy wejściach, gdzie goście będą mogli wytrzeć obuwie oraz taśm przy wolierach, blokujących bezpośredni dostęp do klatek – informuje Arkadiusz Rodak, rzecznik prasowy prezydenta miasta. I apeluje: – Prosimy o zachowanie strefy bezpieczeństwa, niepodchodzenie bezpośrednio pod woliery, niedotykanie klatek i niewrzucanie niczego do środka.

Legnicka palmiarnia będzie czynna od 1 kwietnia do 30 września w każdy dzień roboczy w godz. 10-17, a także w niedziele i święta w godz. 12-18. Z kolei mini-zoo od 1 kwietnia do 31 maja będzie można odwiedzać w godz. 10-19.

Dodaj komentarz