LEGNICA. Nadchodzą mrozy, pamiętajmy o bezdomnych (WIDEO)

still0104_00003Meteorolodzy alarmują: zima nadchodzi wielkimi krokami. Spodziewane są niskie temperatury, opady śniegu i silny wiatr. Policjanci apelują, by zwracać uwagę na osoby bezdomne, przy silnych mrozach szczególnie narażonych na utratę zdrowia, a nawet życia.

Choć kalendarzowo zima już zaawansowana, to termicznie wciąż jeszcze nie dała o sobie znać. To ma się zmienić w najbliższych dniach. Meteorolodzy ostrzegają przed niskimi temperaturami w całym kraju, ma sypać i wiać, a mróz może dać nam się we znaki.

– Pogoda jest w tej chwili tak nieprzewidywalna, że prognozy swoje, a aura swoje. W każdej chwili możemy być zasypani śniegiem, silny wiatr może dmuchnąć. Dlatego należy być przygotowanym na każdą ewentualność – zwraca uwagę Jerzy Boberek, dyżurny Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Legnicy.

W związku w tym policja apeluje, by zwracać szczególną uwagę na osoby bezdomne, a także te ubrane nieodpowiednio do panujących warunków.

– Pamiętajmy, żeby zwracać uwagę na osoby bezdomne,  zazwyczaj to osoby starsze, często są pod wpływem alkoholu. Nie odwracajmy głowy, pamiętajmy o nich – apeluje Iwona Król-Szymajda, rzecznik policji w Legnicy.

Wystarczy zadzwonić pod numer 112 lub 997. Policja dowiezie potrzebującego w bezpieczne miejsce, gdzie czeka czysta odzież i ciepły posiłek. Choć mrozy jeszcze nie dają się we znaki, legnicka noclegownia już jest przepełniona.

– Brakuje miejsc na łóżkach, dodatkowe osoby śpią na materacach. Jesteśmy jedyną taką placówką zarówno w mieście, jak i w powiecie – wyjaśnia Agnieszka Chrobak, kierownik noclegowni w Legnicy.

Noclegownia dysponuje 54 miejscami w pokojach, już dziś 30 osób przebywa na korytarzach. Kierownictwo placówki przekonuje jednak, że dla każdego potrzebującego znajdzie się miejsce.

Dodaj komentarz