Opublikowany: pt, Lis 24th, 2017

“Legnica musi robić więcej dla seniorów”

Radny Jarosław Rabczenko chce, by miasto, wzorem Poznania, wdrożyło politykę senioralną, która realnie wpłynie na komfort życia legniczan po 60. roku życia. – Musimy więcej robić dla naszych seniorów – przekonuje. I wylicza rozwiązania niewymagające dużych nakładów finansowych.

– 26 proc. legniczan to ludzie po 60. roku życia. W Poznaniu, który jest miastem wzorcowym jeśli chodzi o politykę senioralną, ten odsetek wynosi tylko 18 proc. To pokazuje, że mamy pewien kłopot demograficzny, co widać na ulicach – przekonuje Rabczenko. – Nie możemy zapominać, że przy odrobinie szczęścia każdy z nas będzie kiedyś seniorem. Warto szukać rozwiązań, które sprawią, że nasze miasto stanie się bardziej wygodne do życia – zauważa, przedstawiając szereg pomysłów.

Koncepcja włączenia Legnicy do sieci miast przyjaznych starzeniu, pod szyldem Światowej Organizacji Zdrowia, zaczęła kiełkować już kilka miesięcy temu, gdy Rabczenko wykupił w mieście bilbordy, zachęcające mieszkańców do rozmów. Jak przekonuje, ze wskazanej formy kontaktu skorzystały setki osób. Gros z nich to właśnie seniorzy.

– To ludzie z poczuciem odpowiedzialności za miasto. Głosują w wyborach, angażują się społecznie, zasługują na lepsze warunki do życia – uważa radny PO, który wzorując się na poznańskich rozwiązaniach proponuje, by część z nich wdrożyć nad Kaczawą. – Zmiany mogą dotyczyć najprostszych spraw, jak cykl zielonych świateł na skrzyżowaniach. Dziś świecą się one zbyt krótko, ale to problem globalny, z którym borykają się seniorzy w Legnicy, ale i na drugim końcu świata, choćby w Rio de Janeiro. Natomiast zmiana tego cyklu nie wymaga nakładów finansowych – podkreśla.

Lista liczy więcej pomysłów, które dotyczą różnych dziedzin życia seniorów. Rabczenko proponuje np., aby – pilotażowo raz na kwartał – osoby po 60. roku życia mogły liczyć na bezpłatny przejazd taksówką, np. do lekarza, urzędu czy na cmentarz, by odwiedzić groby bliskich. Inna propozycja to zarezerwowanie pieniędzy w budżecie na organizację imprez senioralnych. Kolejne: wsparcie działalności prywatnych placówek, do których trafiają starsi legniczanie czy dofinansowanie szpitala, gdzie seniorzy mogliby liczyć np. na rehabilitację ortopedyczną.

– Budowa nowego Domu Pomocy Społecznej to ważna rzecz, ale może lepiej byłoby wykupić pakiet miejsc w prywatnych placówkach albo dofinansować ich działalność? Dziś mamy jeden DPS, ale by się do niego dostać trzeba najpierw stanąć w bardzo długiej kolejce – proponuje radny, zapowiadając, że te oraz inne pomysły, które mogą realnie poprawić komfort życia legnickich seniorów ma zamiar promować w najbliższym czasie.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..