LEGNICA. Dzięki przeszczepom kilkanaście osób ocaliło życie

IMG_5978Miejscowy szpital znalazł się na drugim miejscu w okręgu dolnośląsko-opolskim, pod względem liczby pobrań narządów do zabiegów transplantacyjnych. – Jedna trzecia donacji, dokonanych w dolnośląskich lecznicach, nastąpiła w Legnicy – informuje Tomasz Kozieł, rzecznik prasowy placówki.IMG_5684

Z danych za ubiegły rok wynika, że najwięcej takich zabiegów wykonało Wojewódzkie Centrum Medyczne w Opolu, które pobrało narządy od czternastu dawców. Na drugim miejscu znalazł się Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy. Tutaj w ciągu 2013 roku pobrano narządy od dziewięciu osób, dzięki czemu życie ocaliło kilkunastu chorych w całym kraju.

– W ubiegłym roku, po jedenastu latach przerwy, nasz szpital znów pobiera narządy – tłumaczy Tomasz Kozieł. Rzecznik lecznicy przyznaje, że stało się to możliwe po zakupie supernowoczesnego urządzenia, które w stu procentach jest w stanie wykazać czy u pacjenta nastąpiła śmierć pnia mózgu. Ponadto szpital zatrudnił lekarzy specjalizujących się w donacji, czyli pobieraniu narządów.

Do tematu powrócimy.

JOM

Dodaj komentarz