LEGNICA. Chcą darmowych przejazdów dla zmotoryzowanych

IMG_1055– W związku z bardzo dużą ilości aut zarejestrowanych w Legnicy, a także wieloma remontami ulic, w konsekwencji powodującymi ogromne korki, chcemy objąć darmowym przejazdem autobusami MPK legniczan posiadających prawo jazdy i aktualny dowód rejestracyjny – z takim projektem wyszli dwaj radni niezależni – Sławomir Skowroński i Tyberiusz Kowalczyk. Projekt uchwały w tej sprawie złożyli dziś w biurze rady.

Jak podnoszą inicjatorzy, propozycja ta ma wiele korzyści. – Zmniejszy się natężenie ruchu w mieście, a także zanieczyszczenie środowiska. Ponadto skróci się czas przemieszczania mieszkańców, którzy przy okazji ograniczą wydatki na paliwo – argumentuje radny Sławomir Skowroński, który od lat stara się reformować miejską komunikację.

Jego zdaniem propozycja ta nie zmniejszy przychodów Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, ponieważ kierowcy posiadający samochód i tak nie korzystają z usług tej firmy. Niezależni rajcy proponują, by uchwała weszła w życie od 1 sierpnia br.

Przy okazji powołują się na artykuł z „Gazety Krakowskiej”, która poinformowała, że władze Olkusza zastanawiają się nad tym pomysłem. – Podobne rozwiązanie z powodzeniem funkcjonuje już w Nysie (kierowcy stanowią ok. 4 proc. pasażerów). W Szczecinie i Częstochowie rozważają jego wprowadzanie. Całkowicie darmowa komunikacja dla zameldowanych mieszkańców jest w stolicy Estonii Tallinie, ale też w polskich Ząbkach i częściowo w Płocku. Jeszcze w tym roku ma być też w Żorach i może Gliwicach – czytamy w udostępnionej przez radnych publikacji.

JOM

Dodaj komentarz