LBO: Pionierski projekt monitoringu powietrza

W tegorocznej edycji Legnickiego Budżetu Obywatelskiego można zagłosować na projekt dotyczący całego miasta. “Obywatelski System Monitoringu Jakości Powietrza” to w zamyśle największy taki system w Polsce. Jak miałby pomóc legniczanom?

Legniczanin Sebastian Szymkowiak chce, by w mieście powstała sieć czujników pomiaru szkodliwych cząsteczek PM10, PM2.5, ale i – po raz pierwszy w mieście – PM 1. Jak to osiągnąć? Montując tablice informacyjne przy wybranych przystankach czy szkołach. 20 czujników ma przesyłać dane za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji. Co ważne, w projekcie znalazły się także zapisy o montażu oczyszczaczy powietrza w publicznych przedszkolach i żłobkach.

– W internecie są dostępne dane, z których wynika, że rocznie w Polsce z powodu fatalnego powietrza umiera ok. 40 tys. ludzi. W Legnicy mamy tylko jeden czujnik WIOŚ, czasami wyłączany z powodu konserwacji, do tego zbierający dane wiarygodne dla najbliższej okolicy. Tak naprawdę nie wiemy więc, kiedy powinniśmy np. unikać dłuższego przebywania na zewnątrz czy zrezygnować ze sportu na powietrzu – przekonuje Szymkowiak, który jest przekonany, że realizacja projektu jego autorstwa sporo zmieni. – Dzięki systemowi dowiemy się dokładnie, jakie są dane w najbliższej okolicy, odczytamy je na aplikacji albo na wyświetlaczach przy przystankach autobusowych i szkołach. Bęziemy widzieć je codziennie, bo będą dostępne w każdym obszarze Legnicy – tłumaczy.

Sebastian Szymkowiak

Pomysł legniczanina można poprzeć w ramach tegorocznej edycji Legnickiego Budżetu Obywatelskiego. Koszt? Jak przekonuje autor, realizacja projektu ogólnomiejskiego będzie kosztować tyle, co prace nad jednym zadaniem z wybranego obszaru.

– Paradoksalnie, najdroższym elementem systemu są oczyszczacze powietrza. Zakup i montaż czujników z tablicami na terenie jednego obszaru to ok. 5 tys. zł – argumentuje Sebastian Szymkowiak.

Przypomnijmy, że głosowanie w ramach tegorocznej edycji LBO trwa do poniedziałku, 8 października. Szczegóły na stronie LBO.

  1. Montowanie urządzeń do pomiarów, które nie są kalibrowane według metod referencyjnych nie ma sensu, bo gdy ustawimy obok siebie 2 urządzenia to ich pomiar dla pyłu może różnic się nawet 50ug. Szkoda pieniędzy!! Poza tym nie ma norm dla pomiarów chwilowy są tylko normy dla pomiarów sredniodobowych!!! Proszę czytać normy ze zrozumieniem!!!!

Dodaj komentarz

*

code